Rekordowy przemyt ukryty wśród oliwek. Warzywniak pełny narkotyków

Policja w Saksonii-Anhalt dokonała jednej z największych konfiskat captagonu w Niemczech. Funkcjonariusze znaleźli przynajmniej 1,7 miliona tabletek tego silnie pobudzającego narkotyku… w warzywniaku w Landsbergu. To rekordowy przemyt.

Towar ukryto w butelkach znajdujących się na czterech z dwudziestu palet, oficjalnie zawierających marynowane oliwki. Wartość nielegalnego towaru wstępnie oszacowano na ponad 20 mln euro.

- Advertisement -

Captagon to „narkotyk terrorystów” i robotników Bliskiego Wschodu

Początkowo captagon służył jako lek przepisywany na ADHD i narkolepsję, jednak został wycofany z rynku z powodu silnego działania uzależniającego. Obecnie narkotyk produkowany jest nielegalnie głównie w Syrii. Klasyczny preparat opiera się na fenetylinie.

Captagon zyskał mroczną sławę jako tzw. narkotyk dżihadystów. Szeroko stosowali go  bojownicy Państwa Islamskiego oraz inne organizacje terrorystyczne działające na Bliskim Wschodzie.

rekordowy przemyt
Blisko 70 proc. captagonu przechwyconego od 2012 do 2021 roku pochodziło z Arabii Saudyjskiej / fot. Polizei Halle (Saale)

Jednak nie tylko terroryści sięgali po ten narkotyk. Captagon był również popularny wśród osób pracujących fizycznie w ekstremalnych warunkach, np. robotników budowlanych. Używali go, aby zwiększyć wydolność organizmu.

Rekordowy przemyt na miliardową skalę trwa w najlepsze

Z danych ONZ-u wynika, że od 2012 do 2021 roku blisko 70 proc. przechwyconego captagonu pochodziło z Arabii Saudyjskiej. W ostatnich 14 miesiącach tamtejsze służby skonfiskowały rekordową liczbę 76 miliardów tabletek. Liczby z pozoru robią wrażenie, ale szacuje się globalnie udaje się przejąć jedynie około 20 proc. produkowanego i przemycanego captagonu.

Produkcja jednej tabletki w Syrii to koszt zaledwie jednego centa, natomiast jej cena detaliczna na rynku saudyjskim sięga 25 dolarów. Taka przebitka czyni captagon jednym z najbardziej opłacalnych narkotyków na świecie, co tylko napędza jego nielegalny handel. Europa staje się coraz częściej punktem tranzytowym lub docelowym.

Nieco bezpieczniej na rynku narkotykowym, ale dalej groźnie na ulicach

Według danych niemieckiej policji w 2024 roku odnotowano niecałe 220 tys. przestępstw z użyciem przemocy, o ponad 3 tys. więcej niż w 2023 roku. W ostatnich 5 latach liczba takich przestępstw wzrosła łącznie o 20 proc.

Jednocześnie nastąpił wyraźny spadek przestępczości narkotykowej – policja zarejestrowała niecałe 230 tys. takich przypadków, czyli o prawie 120 tys. mniej niż rok wcześniej. Szczególnie widoczny był spadek przestępstw związanych z heroiną. Ich liczba zmniejszyła do mniej niż 9 tys. przypadków. Jednocześnie wzrosła liczba przestępstw związanych z innymi narkotykami, np. kokainą i metamfetaminą.

Przeczytaj także

Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji?

Starzejące się społeczeństwo i problemy z dopięciem budżetu sprawiają, że coraz więcej rządów sięga coraz głębiej do kieszeni osób pracujących. Podatki, zamrożone progi podatkowe, dodatkowe opłaty

Coraz więcej Niemców musi korzystać z pomocy społecznej

W Niemczech coraz większa liczba seniorów nie radzi sobie finansowo bez pomocy państwa. Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2025 roku ponad 742 tys. osób starszych pobierało świadczenie „Grundsicherung im Alter”. To podstawowe zabezpieczenie socjalne dla emerytów przysługiwało więc o ponad 23 tys. osobom więcej w porównaniu z marcem 2024.

Łowienie w Niemczech – to musisz wiedzieć, zanim zarzucisz wędkę

Wędkowanie to popularne hobby w Niemczech, które jednak wymaga spełnienia szeregu formalności. Aby legalnie łowić ryby, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

Polacy nie chcą już żyć w Niemczech! Powroty do Polski stają się nowym trendem

Po raz pierwszy od lat odwrócił się trend i Polacy, zamiast przyjeżdżać do Niemiec, rezygnują z życia i pracy w tym kraju. Kiedyś kraj był obietnicą pracy i stabilnego życia. Obecnie kojarzy się z kryzysem i wszechobecną przestępczością.

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport