Policja w Saksonii-Anhalt dokonała jednej z największych konfiskat captagonu w Niemczech. Funkcjonariusze znaleźli przynajmniej 1,7 miliona tabletek tego silnie pobudzającego narkotyku… w warzywniaku w Landsbergu. To rekordowy przemyt.
Towar ukryto w butelkach znajdujących się na czterech z dwudziestu palet, oficjalnie zawierających marynowane oliwki. Wartość nielegalnego towaru wstępnie oszacowano na ponad 20 mln euro.
Captagon to „narkotyk terrorystów” i robotników Bliskiego Wschodu
Początkowo captagon służył jako lek przepisywany na ADHD i narkolepsję, jednak został wycofany z rynku z powodu silnego działania uzależniającego. Obecnie narkotyk produkowany jest nielegalnie głównie w Syrii. Klasyczny preparat opiera się na fenetylinie.
Captagon zyskał mroczną sławę jako tzw. narkotyk dżihadystów. Szeroko stosowali go bojownicy Państwa Islamskiego oraz inne organizacje terrorystyczne działające na Bliskim Wschodzie.

Jednak nie tylko terroryści sięgali po ten narkotyk. Captagon był również popularny wśród osób pracujących fizycznie w ekstremalnych warunkach, np. robotników budowlanych. Używali go, aby zwiększyć wydolność organizmu.
Rekordowy przemyt na miliardową skalę trwa w najlepsze
Z danych ONZ-u wynika, że od 2012 do 2021 roku blisko 70 proc. przechwyconego captagonu pochodziło z Arabii Saudyjskiej. W ostatnich 14 miesiącach tamtejsze służby skonfiskowały rekordową liczbę 76 miliardów tabletek. Liczby z pozoru robią wrażenie, ale szacuje się globalnie udaje się przejąć jedynie około 20 proc. produkowanego i przemycanego captagonu.
Produkcja jednej tabletki w Syrii to koszt zaledwie jednego centa, natomiast jej cena detaliczna na rynku saudyjskim sięga 25 dolarów. Taka przebitka czyni captagon jednym z najbardziej opłacalnych narkotyków na świecie, co tylko napędza jego nielegalny handel. Europa staje się coraz częściej punktem tranzytowym lub docelowym.
Nieco bezpieczniej na rynku narkotykowym, ale dalej groźnie na ulicach
Według danych niemieckiej policji w 2024 roku odnotowano niecałe 220 tys. przestępstw z użyciem przemocy, o ponad 3 tys. więcej niż w 2023 roku. W ostatnich 5 latach liczba takich przestępstw wzrosła łącznie o 20 proc.
Jednocześnie nastąpił wyraźny spadek przestępczości narkotykowej – policja zarejestrowała niecałe 230 tys. takich przypadków, czyli o prawie 120 tys. mniej niż rok wcześniej. Szczególnie widoczny był spadek przestępstw związanych z heroiną. Ich liczba zmniejszyła do mniej niż 9 tys. przypadków. Jednocześnie wzrosła liczba przestępstw związanych z innymi narkotykami, np. kokainą i metamfetaminą.