piątek, 20 września, 2024

Rezygnacja z zasiłków i powrót pracy – Krok po Kroku

Niezależnie od czasu spędzonego na bezrobociu albo długości pobierania zasiłków, powrót do pracy w pełnym wymiarze godzin jest możliwy. A w UK można w tym zakresie uzyskać daleko idącą pomoc. I to zarówno w przypadku, gdy chcemy się przebranżowić, jak też gdy chcemy się podszkolić czy znaleźć opiekę dla naszych dzieci.

Powrót do pracy – skorzystaj z pomocy Jobcentre Plus

W lokalnym Jobcentre Plus można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy ds. zatrudnienia, który może nie tylko nakierować nas na odpowiednie oferty pracy, ale też wskazać programy, które pomogą nam znaleźć zatrudnienie, utrzymać je, a wcześniej także przygotować się do objęcia danego stanowiska.

W wielu sektorach działają także tzw. akademie, które oferują szkolenia i zdobycie doświadczenia zawodowego. Szkolenia trwają nawet 6 tygodni, a większość akademii gwarantuje ich uczestnikom rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy lub stażu. Z pomocy akademii mogą skorzystać osoby bezrobotne, które pobierają jeden z poniższych zasiłków:

  • Jobseeker’s Allowance (JSA)
  • Employment and Support Allowance (ESA) (w ramach Work-Related Activity Group)
  • Universal Credit

Osoby pozostające bez pracy mogą też dołączyć do Work Clubs, czyli klubów pracy prowadzonych przez lokalnych pracodawców czy organizacje pomocowe. W Work Clubs można się dzielić wiedzą, doświadczeniem i wskazówkami dotyczącymi poszukiwania pracy.

Wolontariat i zdobycie doświadczenia w pracy

Osoby, które pozostają bez pracy, mogą przy pomocy Jobcentre Plus wziąć udział w wolontariacie, programach nakierowanych na zdobycie doświadczenia zawodowego lub w programach obejmujących pracę na okres próbny. Na wolontariat można się dostać w ramach programu Work Together. Z kolei programy nakierowane na zdobycie doświadczenia dostępne są dla osób pobierających zasiłki Jobseeker’s Allowance albo Universal Credit. Trwają one średnio 2-8 tygodni. Osoby, które dostaną się do programu, pracują średnio od 25 do 30 godzin tygodniowo i wciąż otrzymują zasiłek JSA lub Universal Credit. Warunkiem jest tu jednak aktywne poszukiwanie pracy. Osoby uczestniczące w programie mogą uzyskać pomoc od Jobcentre Plus w pokryciu różnych kosztów – na przykład kosztów podróży lub opieki nad dziećmi.

Programy nakierowane na pracę na okres próbny pozwalają na przetestowanie danego miejsca pracy przy jednoczesnym otrzymywaniu świadczeń. Takie programy mogą trwać nawet 30 dni roboczych, a pozytywny finał oznacza dla kandydata otrzymanie pracy.

Pomoc w założeniu firmy

Osoby bezrobotne mogą także uzyskać pomoc w założeniu firmy. Pomoc można uzyskać od lokalnych organizacji albo w ramach rządowych programów wsparcia dla biznesu. O informacje na temat dostępnej pomocy warto jest zapytać doradcę ds. zatrudnienia w Jobcentre Plus.

Osoby pragnące prowadzić biznes w ramach samozatrudnienia mogą też korzystać z zasiłku Universal Credit w ramach 12-miesięcznego „okresu startowego”. Wówczas otrzymują one zasiłek UC w zależności od miesięcznych zarobków i nie muszą szukać innej pracy. Poza tym osoby, które stawiają na bycie self-employed mogą otrzymać wsparcie od doradcy zawodowego, który jest przeszkolony w zakresie pracy z osobami samozatrudnionymi.

Pomoc w pokryciu kosztów opieki nad dzieckiem

Osoby, które chcą znaleźć pracę, mogą też liczyć na pomoc w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi lub kosztów opieki nad osobą starszą lub niepełnosprawną. W tym pierwszym przypadku pomoc można uzyskać poprzez:

  1. Program Tax Free Childcare in the UK.
  2. Program bezpłatnej opieki nad dziećmi dla osób pracujących w Anglii.

Oba rodzaje pomocy można otrzymać dla tzw. „zatwierdzonej opieki nad dziećmi”. Przysługuje ona, gdy opieka nad dziećmi jest świadczona przez:

  • zarejestrowaną opiekunkę do dzieci,
  • zarejestrowaną nianię,
  • zarejestrowany plac zabaw,
  • zarejestrowane przedszkole lub klub dla dzieci
  • opiekunkę do dzieci lub nianię pracujące w zarejestrowanej agencji,
  • zarejestrowaną szkołę,
  • pracownika opieki domowej pracującego dla zarejestrowanej agencji opieki domowej.

Jeśli chodzi o pomoc w zakresie opieki nad osoba starszą lub dorosłym niepełnosprawnym, to jest ona dostępna w ramach programu Work Preparation Support for Carers.

Na specyficzną pomoc mogą też liczyć osoby pozostające bez pracy, które borykają się uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Więcej informacji na ten temat można uzyskać od doradcy zawodowego w Jobcentre Plus.

Powrót do pracy nie oznacza automatycznie utraty wszystkich zasiłków

Osoby, które chcą wrócić na rynek pracy, ale które obawiają się, że zostaną bez finansowej pomocy ze strony państwa, muszą wiedzieć, że powrót do pracy nie oznacza automatycznej utraty wszystkich zasiłków. Niektóre świadczenia można pobierać także wtedy, gdy wróci się na rynek pracy, a pełne informacje na ten temat mają doradcy zawodowi zatrudnieni w Jobcentre Plus. Doradcy nie tylko pomagają w znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia, ale też w zrozumieniu zmian w otrzymywanych zasiłkach oraz ulgach podatkowych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?