piątek, 20 września, 2024

Rishi Sunak mógł zapobiec zamykaniu szkół w Anglii? W przeszłości zbagatelizował ważne informacje

W ciągu ostatnich kilku dni w Wielkiej Brytanii zamknięto ponad 100 szkół z uwagi na zagrożenia konstrukcyjne budynków. Tymczasem okazuje się, że Rishi Sunak już kilka lat temu, jako Kanclerz Skarbu, mógł zrobić więcej, żeby obecnemu kryzysowi zapobiec. Ale wówczas zbagatelizował apele ekspertów o pilną potrzebę dokonania remontu budynków szkolnych i nie przyznał na ten cel odpowiednich środków.

Rishi Sunak wiedział o zagrożeniu dla szkół w Anglii

W najnowszym, mocno krytycznym względem premiera wywiadzie, Jonathan Slater – wysoki rangą urzędnik w Ministerstwie Edukacji w latach 2016-2020 ujawnił, że Rishi Sunak od dawna wie o problemie tzw. kruchego betonu, z którego zbudowano wiele szkół w Anglii. Premier miał zostać dokładnie poinformowany o problemie w latach 2020 – 2022, gdy pełnił urząd Kanclerza Skarbu. Wówczas, po przeprowadzeniu stosownych analiz, eksperci zaapelowali do ministerstwa o przyznanie środków na odbudowę ok. 300–400 szkół rocznie. Sunak zdecydował się jednak wygospodarować fundusze na remonty jedynie 100 szkół rocznie. A później liczbę tę w ogóle zmniejszono o połowę – do 50 szkół rocznie.

Jonathan Slater wytłumaczył w programie „Today”, na łamach BBC Radio 4, że w owym czasie konserwatystów bardziej interesowało finansowanie nowych budynków szkolnych niż naprawa starych. – Dla mnie, jako urzędnika, wydawało się, że bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Ale polityka polega na wyborach. A oni dokonali właśnie takiego wyboru – zaznaczył.

Ministerstwo Edukacji opublikuje listę szkół dotkniętych problemem kruchego betonu

Minister Edukacji Gillian Keegan zapowiedziała, że ministerstwo opublikuje w tym tygodniu pełną listę szkół dotkniętych problemem tzw. kruchego betonu. A zatem listę budynków, które zostały zbudowane w latach 60.–90. XX wieku ze zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (RAAC). Beton ten, przypomnijmy, był w owym czasie popularnym materiałem budulcowym ze względu na swoją lekkość i niższą cenę. Jednak trwałość betonu komórkowego szacowana jest na zaledwie około 30 lat.

Listę zamkniętych szkół w Anglii opublikowali na razie dziennikarze „The Daily Mirror”. Można ją znaleźć TUTAJ.

Jonathan Slater nie ukrywa frustracji z powodu zbagatelizowania potrzeby remontów budynków szkolnych kilka lat temu. – W przypadku Ministerstwa Skarbu można oczywiście obawiać się, że nigdy nie wystarczy pieniędzy na wszystko. Ale udało nam się przedstawić naprawdę dobre dane. Nie tylko informowaliśmy [ministra], że istnieje znaczące ryzyko wypadków. Poinformowaliśmy go także, że istnieje krytyczne ryzyko dla życia [ludzi], jeśli nie sfinansują tego programu – dodał były pracownik ministerstwa.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Horoskop na wrzesień 2023 dla czytelników “Polish Express”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?