piątek, 20 września, 2024

Rok Rishiego Sunaka – jak oceniamy premiera po 365 dniach pracy?

24 października 2022 roku Rishi Sunak został mianowany liderem Partii Konserwatywnej, a dzień później, 25 października 2022 objął stanowisko premiera Wielkiej Brytanii.

Premier Sunak przejmował władzę w partii pogrążonej w popłochu. W nowej roli czekało go mnóstwo roboty, po katastrofie, jaką było krótkie przywództwo Liz Truss i po Borisie Johnsonie, który odchodził ze stanowiska w cieniu pandemicznych afer, wyraźnie „zużyty” po dwóch kadencjach naznaczonych rozwodem z UE. Torysom potrzebne było nowe otwarcie, świeży start i postawiono właśnie na byłego kanclerza skarbu. Jak po roku można oceniać jego pracę?

Rishi Sunak obiecał, że jego rząd będzie charakteryzował się „uczciwością, profesjonalizmem i odpowiedzialnością na każdym szczeblu”. Trudno odbierać te deklaracje inaczej, jak szpilę wbitą w „kulturę pracy” na Downing Street 10 i w Whitehall za czasów Borisa Johnsona.

Trudny moment obejmowania rządów

Obiektywnie patrząc, nowy szef rządu przejął zarówno kraj, jak i partię w bardzo trudnym momencie. Kryzys kosztów utrzymania, szalejąca inflacja, wojna na Ukrainie, ciągle wysokie ceny energii, a także bolesne konsekwencje Brexitu. Trzeba oddać premierowi Sunakowi, że dość sprawnie ugasił pożary w Partii Konserwatywnej i dobrze poradził sobie z naglącymi problemami.

Uspokoił rynki, pomógł naprawić stosunki z Unią Europejską i wyprowadził swoją partię z trybu kryzysowego, ale w długoterminowej perspektywie nie udało mu się zaadresować żadnego z problemów trawiących obecnie UK.

Założenia polityki gabinetu Sunaka opierały się na pięciu priorytetach – zmniejszeniu o połowę inflacji, zatrzymaniu łodzi przewożących migrantów przez kanał La Manche, skróceniu list oczekujących w NHS oraz zmniejszenie zadłużenia. Jak idzie realizowanie tych założeń? Dość opornie, o czym najlepiej niech świadczą kiepskie sondaże zarówno rządu, jak i premiera, ale też samej Partii Konserwatywnej. Brytyjczycy nie mają wątpliwości, że obóz rządzący po prostu sobie nie radzi.

Ile jest „konserwatyzmu” w polityce Partii Konserwatywnej?

Co więcej, Rishi Sunak w trakcie swojej kadencji zdecydował wycofać się z wielu ambitnych projektów konserwatystów, które zostały wypracowane przez jego poprzedników. Premier wykonał „u-turns” w wielu kwestiach, które były kluczowe dla dotychczasowej polityki torysów, takich jak dążenie do całkowitej zeroemisyjności w 2050 czy projekt kolei dużych prędkości HS2

Nie można wspomnieć o kolejnych porażkach w wyborach uzupełniających. Torysi przegrali (prawie!) wszystkie by-election od momentu, gdy Sunak przejął władzę, także te, które uchodziły za bastiony torysów. Nie wróży to dobrze w perspektywie wyborów, które mogą się odbyć w styczniu 2025…

Na czym polega problem z rządami Sunaka?

Partia Konserwatywna pod wodzą Rishiego Sunaka nie przyciągnęła nowych wyborców. Nie przekonała „starych” do dalszego popierania torysów. Rząd, którym kieruje, nie wrócił do tradycyjnej polityki torysów, a jednocześnie nie pchnął jej na jakieś nowe tory, nie nadał jej nowego kształtu.

Niemniej, Sunakowi udało się (do pewnego stopnia!) przywrócić jedności w partii. Zapewne na tyle, aby stać na jej czele, gdy nadejdzie czas kolejnych wyborów…

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?