Rok Rishiego Sunaka – jak oceniamy premiera po 365 dniach pracy?

24 października 2022 roku Rishi Sunak został mianowany liderem Partii Konserwatywnej, a dzień później, 25 października 2022 objął stanowisko premiera Wielkiej Brytanii.

Premier Sunak przejmował władzę w partii pogrążonej w popłochu. W nowej roli czekało go mnóstwo roboty, po katastrofie, jaką było krótkie przywództwo Liz Truss i po Borisie Johnsonie, który odchodził ze stanowiska w cieniu pandemicznych afer, wyraźnie „zużyty” po dwóch kadencjach naznaczonych rozwodem z UE. Torysom potrzebne było nowe otwarcie, świeży start i postawiono właśnie na byłego kanclerza skarbu. Jak po roku można oceniać jego pracę?

- Advertisement -

Rishi Sunak obiecał, że jego rząd będzie charakteryzował się „uczciwością, profesjonalizmem i odpowiedzialnością na każdym szczeblu”. Trudno odbierać te deklaracje inaczej, jak szpilę wbitą w „kulturę pracy” na Downing Street 10 i w Whitehall za czasów Borisa Johnsona.

Trudny moment obejmowania rządów

Obiektywnie patrząc, nowy szef rządu przejął zarówno kraj, jak i partię w bardzo trudnym momencie. Kryzys kosztów utrzymania, szalejąca inflacja, wojna na Ukrainie, ciągle wysokie ceny energii, a także bolesne konsekwencje Brexitu. Trzeba oddać premierowi Sunakowi, że dość sprawnie ugasił pożary w Partii Konserwatywnej i dobrze poradził sobie z naglącymi problemami.

Uspokoił rynki, pomógł naprawić stosunki z Unią Europejską i wyprowadził swoją partię z trybu kryzysowego, ale w długoterminowej perspektywie nie udało mu się zaadresować żadnego z problemów trawiących obecnie UK.

Założenia polityki gabinetu Sunaka opierały się na pięciu priorytetach – zmniejszeniu o połowę inflacji, zatrzymaniu łodzi przewożących migrantów przez kanał La Manche, skróceniu list oczekujących w NHS oraz zmniejszenie zadłużenia. Jak idzie realizowanie tych założeń? Dość opornie, o czym najlepiej niech świadczą kiepskie sondaże zarówno rządu, jak i premiera, ale też samej Partii Konserwatywnej. Brytyjczycy nie mają wątpliwości, że obóz rządzący po prostu sobie nie radzi.

Ile jest „konserwatyzmu” w polityce Partii Konserwatywnej?

Co więcej, Rishi Sunak w trakcie swojej kadencji zdecydował wycofać się z wielu ambitnych projektów konserwatystów, które zostały wypracowane przez jego poprzedników. Premier wykonał „u-turns” w wielu kwestiach, które były kluczowe dla dotychczasowej polityki torysów, takich jak dążenie do całkowitej zeroemisyjności w 2050 czy projekt kolei dużych prędkości HS2

Nie można wspomnieć o kolejnych porażkach w wyborach uzupełniających. Torysi przegrali (prawie!) wszystkie by-election od momentu, gdy Sunak przejął władzę, także te, które uchodziły za bastiony torysów. Nie wróży to dobrze w perspektywie wyborów, które mogą się odbyć w styczniu 2025…

Na czym polega problem z rządami Sunaka?

Partia Konserwatywna pod wodzą Rishiego Sunaka nie przyciągnęła nowych wyborców. Nie przekonała „starych” do dalszego popierania torysów. Rząd, którym kieruje, nie wrócił do tradycyjnej polityki torysów, a jednocześnie nie pchnął jej na jakieś nowe tory, nie nadał jej nowego kształtu.

Niemniej, Sunakowi udało się (do pewnego stopnia!) przywrócić jedności w partii. Zapewne na tyle, aby stać na jej czele, gdy nadejdzie czas kolejnych wyborów…

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

 

Teksty tygodnia

Przyszłość zapukała do HMRC. Wirtualne konto podatnika i 7000 nowych pracowników zatrudnionych do ścigania płatników

Czy nadchodzi cyfrowa rewolucja w brytyjskim systemie podatkowym? A może raczej gruntowna modernizacja, która odmieni sposób, w jaki miliony obywateli kontaktują się z urzędem skarbowym?

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd.

Brytyjskie domy pełne wilgoci. To skutek rządowych programów ociepleń

Brytyjski rząd ostrzega przed poważnym zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z wadliwie zainstalowanej izolacji ścian. Dotyczy to dziesiątek tysięcy domów objętych programami „ECO4” oraz „Great British Insulation Scheme (GBIS)”. Były one inicjatywami mającymi na celu poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Rodzice mogą otrzymać nawet 200 funtów na mundurki szkolne. Trzeba działać szybko

Trwają wakacje, ale już wkrótce rodzice i dzieci będą musieli zadbać o szkolne mundurki, artykuły papiernicze i ogólne przygotowanie do nowego roku szkolnego. Dofinansowanie na mundurki może znacząco odciążyć domowy budżet i pomóc rodzinom poradzić sobie z rosnącymi kosztami wyprawki.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko demencji

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wykazało, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na demencję u zdrowych ludzi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie