Sytuacja na brytyjskim rynku pracy staje się coraz trudniejsza. Z najnowszych danych ONS wynika, że bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., co jest wyższym wynikiem niż wcześniej zakładano. Natomiast wzrost średnich zarobków spowolnił do 5 proc.
Zgodnie z oficjalnymi danymi ONS bezrobocie w UK wzrosło, a wzrost płac spowolnił w ciągu trzech miesięcy do maja. Informacja ta może wywrzeć presję na Bank Anglii w związku z obniżką stóp procentowych w przyszłym miesiącu.
Bezrobocie w UK większe niż zakładano
Z opublikowanych w czwartek danych ONS wynika, że oficjalna stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 4,7 proc. w ciągu trzech miesięcy do maja. Wzrost wyniósł 0,1 proc. w porównaniu z kwietniem.
Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 4,6 proc. Natomiast liczba wolnych miejsc pracy spadła w czerwcu do 727 000. To z kolei oznacza 36. miesiąc z rzędu spadku liczby ofert pracy ogłaszanych przez pracodawców. W ciągu kwartału jest to spadek o 56 000.
Z danych wynika także, że wskaźnik bierności zawodowej, który informuje, ile osób nie pracuje ani nie poszukuje pracy, spadł do 21 proc. z 21,4 proc. trzy miesiące temu.
Natomiast ocena rynku pracy w czerwcu, przeprowadzona przez Recruitment and Employment Confederation i firmę księgową KPMG, pokazała, że liczba nowych kandydatów poszukujących pracy wzrosła najszybciej od listopada 2020 roku.
W raporcie stwierdzono również, że w związku z falą zwolnień liczba stałych miejsc pracy spadła w najszybszym tempie od 22 miesięcy.

Wzrost płac spowalnia
Wzrost płac spadł z 5,3 proc. do 5 proc. – zgodnie z prognozami analityków City. Roczny wzrost średnich zarobków pracowników wyniósł 5,0 proc.
Według opublikowanych danych z rynku pracy, w ubiegłym roku płace stałe rosły szybciej w sektorze publicznym niż w sektorze prywatnym. Natomiast średni roczny wzrost płac stałych w okresie marzec-maj wyniósł 5,5 proc. w sektorze publicznym i 4,9 proc. w sektorze prywatnym.
Wśród wszystkich sektorów, płace rosły najszybciej w sektorze hurtowym i detalicznym oraz hotelarsko-gastronomicznym osiągając poziom 7,1 proc. Sektor finansów i usług biznesowych odnotował najniższą roczną stopę wzrostu płac stałych, wynoszącą 3,1 proc.
Dyrektor ds. statystyk ekonomicznych ONS, Liz McKeown powiedziała:
– Rynek pracy nadal słabnie. A liczba pracowników na liście płac ponownie spada. Chociaż zrewidowane dane podatkowe pokazują, że spadek w ostatnich miesiącach jest mniejszy niż wcześniej prognozowano. Wzrost płac ponownie spadł. Zarówno w ujęciu gotówkowym jak i realnym. Ale oba te wskaźniki pozostają stosunkowo silne w porównaniu z poprzednimi latami. Liczba wakatów nadal spada i spada nieprzerwanie od trzech lat.