Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Statystycy biją na alarm. Bezrobocie wśród najmłodszych dorosłych zwiększyło się w ciągu ostatnich dwóch lat aż o 50 proc. Ludziom w wieku od 16 do 24 lat coraz trudniej jest znaleźć pracę.

Rośnie bezrobocie wśród młodych

Opublikowane właśnie przez the Office for National Statistics (ONS) statystyki dotyczące bezrobocia wśród ludzi młodych, wkraczających dopiero na rynek pracy, są nadzwyczaj niepokojące. Okazuje się bowiem, że w okresie od maja do lipca 2024 r. bez pracy pozostawało 597 000 młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat, czyli o 51 000 więcej niż rok wcześniej. Poza tym stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 18 do 24 lat wzrosła w omawianym okresie do 13,3 proc., w porównaniu do 12,3 proc. w pierwszym kwartale tego roku. Stopa bezrobocia w grupie wiekowej od 16 do 24 lat była jeszcze wyższa i wyniosła 14,2 proc.

- Advertisement -

Niestety, mnożą się sygnały ze strony absolwentów uniwersytetów, że proces szukania pierwszej pracy w UK jest „wrogi i bezosobowy”. A to sprawia, że wielu młodych ludzi, także wielu posiadających kwalifikacje, zaczyna swoją przygodę na rynku pracy od objęcia stanowiska za najniższą krajową.

Pracodawcy chętniej rekrutują osoby starsze

Co ciekawe, w ostatnim czasie doszło do odwrotnego trendu, jeśli chodzi o rekrutację pracowników w Wielkiej Brytanii. Pracodawcy znów chętniej przyjmują do pracy ludzi starszych, z pewnym już doświadczeniem życiowym i zawodowym. Dane the Office for National Statistics pokazują tutaj, że w okresie od sierpnia 2023 r. do sierpnia 2024 r. liczba pracowników w wieku poniżej 25 lat zmniejszyła się o 127 000, gdy w tym samym czasie liczba pracowników w wieku od 35 do 49 lat wzrosła o 114 000.

James Cockett, starszy ekonomista ds. rynku pracy w Chartered Institute of Personnel and Development zwraca uwagę na fakt, że być może większą niechęć do zatrudniania bardzo młodych pracowników wzbudzają u pracodawców plany podniesienia w ich przypadku płacy minimalnej do standardowej stawki. – Ważne jest, aby proponowane zmiany mające na celu wzmocnienie praw pracowniczych podlegały odpowiednim konsultacjom. Aby upewnić się, że nie zwiększą one kosztów ani ryzyka, z jakim pracodawcy muszą się mierzyć, zatrudniając pracowników, ponieważ mogłoby to zniechęcić firmy do zatrudniania młodych ludzi, którzy zazwyczaj wymagają większego przygotowania – tłumaczy.

Teksty tygodnia

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie