Ryanair poinformował, że jest gotowy do przeniesienia samolotów z Wielkiej Brytanii na inne rynki, jeśli kryzys się pogłębi

Jak donosi agencja prasowa Bloomberg, Ryanair Holdings Plc poinformował, że jest gotowy do przeniesienia swojej floty z Wielkiej Brytanii na bardziej dynamiczne rynki, jeśli spadek kursu funta, rosnąca inflacja i wyższe stopy procentowe zaczną osłabiać popyt na podróże.

Sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii, czyli na największym rynku Ryanaira, stała się trudna po zamieszaniu wywołanym przez nową politykę fiskalną rządu Liz Truss, która z kolei doprowadziła do dużego spadku kursu funta.

Ryanair może opuścić UK?

W razie konieczności Ryanair może elastycznie przenosić swoje samoloty między 36 krajami, w których ma bazy i zrobi to, jeśli sytuacja będzie w UK dramatyczna – powiedział w Dublinie Eddie Wilson, dyrektor generalny irlandzkich linii lotniczych.

– Jeśli występują problemy z popytem, mamy możliwość rozwoju i lokalizacji samolotów w miejscach, które mają najlepszą bazę pod względem kosztów i gdzie popyt odzwierciedla wykorzystanie tej przepustowości – dodał Wilson.

Bankructwo gospodarki

Dyrektor generalny Ryanaira, Michael O’Leary na konferencji prasowej poinformował, że brytyjska polityka fiskalna w połączeniu ze zobowiązaniami dotyczącymi wydatków, w tym limitami cen energii „może doprowadzić do bankructwa brytyjskiej gospodarki w ciągu najbliższych dwóch lat”.

 

Wcześniej z kolei opisał szereg środków wprowadzonych przez brytyjskiego kanclerza skarbu, Kwasi Kwartenga jako „szalony budżet”.

Ryanair twierdzi jednak, że pomimo sytuacji w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach europejskich, nie widzi obecnie dowodów na spowolnienie popytu i nadal planuje zwiększyć ilość lotów zimowych o 8% powyżej poziomów sprzed Covid.

Teksty tygodnia

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie