Ryanair wycofuje się z trzech niemieckich lotnisk

Irlandzki przewoźnik poinformował, że wycofuje się z trzech niemieckich lotnisk (w Dortmundzie, Dreźnie i Lipsku) od lata przyszłego roku. Powodem są zbyt wysokie podatki i opłaty.

Z uwagi na zbyt wysokie koszty Ryanair podjął decyzję o zakończeniu swojej działalności na trzech niemieckich lotniskach – w Dortmundzie, Dreźnie i Lipsku. Do zmniejszenia liczby lotów irlandzkiego przewoźnika dojdzie także na innych portach lotniczych w kraju. Ogólnie przewoźnik ogłosił 12-procentową redukcję lotów do Niemiec na lato 2025. Co przełoży się na 1,8 mln mniej rezerwacji i 22 mniej tras.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk w Niemczech

Od lata 2025 roku nie polecimy już irlandzkimi liniami do i z Dortmundu, Drezna i Lipska. Zgodnie z zapowiedzią Ryanaira, jego loty z północnego Hamburga także zostaną ograniczone o 60 proc. A z Berlina o 20 proc. (do Brukseli, Chanii, Kowna, Krakowa, Luksemburga i Rygi).

Nie tylko irlandzki przewoźnik podjął tak zdecydowaną decyzję. Lufthansa także ogłosiła, że odwoła loty do Hamburga. Pierwszym krokiem będzie zmniejszenie liczby lotów o 1000 do lata 2025 roku – poinformował Jens Bischof, dyrektor generalny Eurowings.

Wysokie podatki i opłaty lotniskowe

Powodem tych decyzji są wysokie podatki i opłaty lotniskowe nałożone przez niemiecki rząd. W komunikacie prasowym irlandzki przewoźnik stwierdził, że wycofanie się z niektórych lotnisk wynika z utrzymującej się niezdolności niemieckiego rządu do obniżenia podatków lotniczych, opłat za ochronę i kontrolę ruchu lotniczego.

– Niemcy odzyskały jedynie 82 proc. ruchu sprzed pandemii, co czyni je zdecydowanie najgorszym rynkiem lotniczym w Europie. Ze względu na wysokie podatki i opłaty rządowe, a także monopol Lufthansy na wysokie ceny, obywatele Niemiec i goście zapłacą obecnie najwyższe ceny w Europie – powiedział Eddie Wilson, dyrektor generalny Ryanaira.

Według Wilsona irlandzkie linie są gotowe na ekspansję w Niemczech, ale rosnące podatki od ruchu lotniczego, opłaty za ochronę i kontrolę ruchu lotniczego „powodują przeniesienie tych zdolności do innych krajów UE”.

Przeczytaj także

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport