Ryanair wycofuje się z trzech niemieckich lotnisk

Irlandzki przewoźnik poinformował, że wycofuje się z trzech niemieckich lotnisk (w Dortmundzie, Dreźnie i Lipsku) od lata przyszłego roku. Powodem są zbyt wysokie podatki i opłaty.

Z uwagi na zbyt wysokie koszty Ryanair podjął decyzję o zakończeniu swojej działalności na trzech niemieckich lotniskach – w Dortmundzie, Dreźnie i Lipsku. Do zmniejszenia liczby lotów irlandzkiego przewoźnika dojdzie także na innych portach lotniczych w kraju. Ogólnie przewoźnik ogłosił 12-procentową redukcję lotów do Niemiec na lato 2025. Co przełoży się na 1,8 mln mniej rezerwacji i 22 mniej tras.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk w Niemczech

Od lata 2025 roku nie polecimy już irlandzkimi liniami do i z Dortmundu, Drezna i Lipska. Zgodnie z zapowiedzią Ryanaira, jego loty z północnego Hamburga także zostaną ograniczone o 60 proc. A z Berlina o 20 proc. (do Brukseli, Chanii, Kowna, Krakowa, Luksemburga i Rygi).

Nie tylko irlandzki przewoźnik podjął tak zdecydowaną decyzję. Lufthansa także ogłosiła, że odwoła loty do Hamburga. Pierwszym krokiem będzie zmniejszenie liczby lotów o 1000 do lata 2025 roku – poinformował Jens Bischof, dyrektor generalny Eurowings.

Wysokie podatki i opłaty lotniskowe

Powodem tych decyzji są wysokie podatki i opłaty lotniskowe nałożone przez niemiecki rząd. W komunikacie prasowym irlandzki przewoźnik stwierdził, że wycofanie się z niektórych lotnisk wynika z utrzymującej się niezdolności niemieckiego rządu do obniżenia podatków lotniczych, opłat za ochronę i kontrolę ruchu lotniczego.

– Niemcy odzyskały jedynie 82 proc. ruchu sprzed pandemii, co czyni je zdecydowanie najgorszym rynkiem lotniczym w Europie. Ze względu na wysokie podatki i opłaty rządowe, a także monopol Lufthansy na wysokie ceny, obywatele Niemiec i goście zapłacą obecnie najwyższe ceny w Europie – powiedział Eddie Wilson, dyrektor generalny Ryanaira.

Według Wilsona irlandzkie linie są gotowe na ekspansję w Niemczech, ale rosnące podatki od ruchu lotniczego, opłaty za ochronę i kontrolę ruchu lotniczego „powodują przeniesienie tych zdolności do innych krajów UE”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Kontrowersyjna kampania AfD przed wyborami

Już 23. lutego w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Partie chwytają się wszystkiego, aby przyciągnąć wyborców. Niemiecka prawica wysyła kontrowersyjne ulotki.

Zmiany w świadczeniach i stawkach minimalnych 2025. Co musisz wiedzieć?

Od 2025 roku zmienia się wiele w niemieckim systemie świadczeń socjalnych, pomocy oraz stawkach za pracę. Modyfikacjom ulegają i kwoty i przepisy. Jak się w tym odnaleźć? Podpowiadamy!

Nowe połączenie Ryanair z Polski

Ryanair wchodzi z nowymi połączeniami z Polski. Jednym z najbardziej zaskakujących jest relacja Olsztyn-Dusseldorf. Od kiedy ruszają loty? Przedstawiamy szczegóły.

Język polski w niemieckich szkołach. Standard nie przypadek

W coraz większej ilości niemieckich szkół w ramach języka obcego pojawia się polski. Lekcje dedykowane są nie tylko dzieciom migrantów. Wzbudzają zainteresowanie również niemieckiej młodzieży.

Dodatkowy dzień wolny w maju dla mieszkańców Berlina

W tym roku berlińczycy dostaną dodatkowy dzień wolny w maju. Będą mogli cieszyć się 8 maja jednorazowym świętem państwowym.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport