Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś na wyjątkowo trudny rynek pracy. Według danych serwisu Indeed liczba ofert pracy skierowanych do absolwentów spadła aż o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym. Równolegle ogólna liczba ofert pracy na rynku zmniejszyła się o 5 proc. w porównaniu z końcem marca.

To najniższy poziom od siedmiu lat. Jego głównymi przyczynami są pracodawcy ograniczający zatrudnienie, a jednocześnie coraz chętniej korzystający z narzędzi sztucznej inteligencji.

- Advertisement -

Absolwenci napotykają barierę wejścia na rynek pracy

Eksperci wskazują, że najbardziej dotkniętą grupą są młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki w karierze zawodowej. Jack Kennedy, starszy ekonomista w Indeed, zauważa, że mimo względnej stabilności rynku, nowi uczestnicy mają poważne trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Zamiast otwierać rekrutacje, pracodawcy skupiają się na utrzymaniu dotychczasowego personelu. Dlaczego?

To kombinacja rosnących kosztów pracy, wyższych podatków dla pracodawców oraz zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Przez to brytyjski rynek pracy znajduje się w gorszej kondycji niż rynki pracy w USA i większości państw europejskich.

W konsekwencji dochodzi do powstania „wąskiego gardła”, w którym początkujący pracownicy nie mogą zdobyć doświadczenia zawodowego, bo nie mają szansy na zatrudnienie. Problem pogłębia się w zawodach o charakterze profesjonalnym, gdzie podstawowe stanowiska coraz częściej są narażone na automatyzację.

Sztuczna inteligencja zmienia rynek nie tylko na lepsze

Sztuczna inteligencja, choć daje ogromne możliwości, staje się również poważnym wyzwaniem dla rynku pracy. Badania OECD wykazują, że zawody wykonywane przez tzw. „białe kołnierzyki” – prawników, lekarzy czy inżynierów oprogramowania – mogą zostać znacznie przekształcone przez nowe technologie. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że aż 60 proc. miejsc pracy w krajach rozwiniętych, jak Wielka Brytania i USA, jest narażonych na wpływ AI, z czego połowa może być negatywnie dotknięta tą rewolucją.

rynek pracy
Sztuczna inteligencja jest dużym zagrożeniem dla rynku pracy dla absolwentów / fot. Getty Images

Niektórzy eksperci podkreślają, że choć początkowo wiele osób obawia się nowych technologii, po ich wdrożeniu okazują się one prostsze i bardziej satysfakcjonujące niż się spodziewano. Bardzo ważne jest jednak szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków.

Czas działać: edukacja i elastyczność pomogą przetrwać

Mimo trudnej sytuacji eksperci starają się zachować optymizm. Wskazują, że każda osoba, niezależnie od obecnego poziomu kompetencji, może zdobyć umiejętności niezbędne w gospodarce przyszłości – jeśli tylko zacznie działać już teraz.

W przeciwnym razie ryzyko marginalizacji zawodowej będzie rosło. Sztuczna inteligencja bowiem już nie tylko automatyzuje powtarzalne zadania, ale coraz częściej zastępuje także prace wymagające kreatywności.

Teksty tygodnia

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie