Rząd ujawnił swoje plany odnośnie twardego Brexitu – chce zrezygnować z taryf celnych między Irlandią i Irlandią Północną

Brytyjski rząd ujawnił plany dotyczące twardego Brexitu, w przypadku którego mają zostać zniesione taryfy celne na większość towarów przewożonych z Irlandii do Irlandii Północnej.

W przypadku twardego Brexitu zostaną tymczasowo zniesione taryfy celne na niemal cały import, a opłaty będą pokrywane w dobrach trafiających do Wielkiej Brytanii z UE przez Irlandię Północną. W ten sposób brytyjski rząd chce uniknąć raptownego wzrostu cen towarów po bezumownym wyjściu z UE.

- Advertisement -

Donald Tusk: UK musi mieć teraz naprawdę dobry powód, by opóźnić Brexit

Wielka Brytania nie zdecydowała się jednak na zniesienie ceł na wołowinę, baraninę oraz drób, aby w ten sposób chronić interesy lokalnych rolników. Ponadto cła na samochody także nie zostaną zniesione, co z kolei może doprowadzić do podniesienia cen aut z UE o około 1 500 funtów.

 

 

 

– Jeśli wyjdziemy z UE bez umowy, to większość naszych ceł importowych ustawimy na zero, utrzymując taryfy jedynie dla najbardziej wrażliwych branż. To zrównoważone podejście pomoże wesprzeć brytyjskie miejsca pracy i uniknąć potencjalnych skoków cen, które najmocniej uderzyłyby w najuboższe gospodarstwa domowe – powiedział minister handlu George Hollingbery.

System taryf awaryjnych miałby pozwolić na ustalenie nowych stosunków handlowych między UE i Wielką Brytanią, jednak byłby też dość ryzykowny dając pełne pole manewru dla przemytników.

W przypadku twardego Brexitu UK zniesie 80-90 proc. ceł handlowych na importowane produkty

Teksty tygodnia

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Dopłaty zimowe wracają. Kilka milionów emerytów znów dostanie wsparcie

Rząd postanowił przywrócić zimowe dopłaty do ogrzewania dla wszystkich emerytów, których roczny dochód nie przekracza 35 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie