Rządowe dopłaty do wynagrodzeń będą obowiązywały także po poluzowaniu lockdownu? Rishi Sunak pod presją przedsiębiorców

Fot. Getty

Zgodnie z planem przyjętym przez rząd Borisa Johnsona, pomoc przedsiębiorcom w ramach Coronavirus Job Retention Scheme ma potrwać do końca czerwca tego roku. Jednak w środowisku przedsiębiorców i polityków opozycji pojawiają się głosy, że dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników musi zostać wydłużone i być dostępne dla firm także przez kilka miesięcy po poluzowaniu lockdownu. 

- Advertisement -

Pomoc przewidziana przez kanclerza skarbu Rishiego Sunaka dla brytyjskich przedsiębiorców została na Wyspach przyjęta bardzo pozytywnie, jednak już podnoszą się głosy, że pomoc ta nie może się skończyć z końcem czerwca. Jak wskazują środowiska przedsiębiorców oraz politycy opozycji, nawet po poluzowaniu lockdownu firmy mogą szybko nie uzyskać płynności, która pozwoli im na pokrycie pensji pracowników w pełnej ich wysokości. Eksperci wskazują zatem, że jeśli rządowi zależy na utrzymaniu jak najwyższego poziomu zatrudnienia w UK, to musi on wydłużyć pomoc publiczną dla firm o jeszcze kilka miesięcy. W przypadku braku takiej decyzji zwolnionych może zostać nawet 35 proc. pracowników. 

 

 

 

Świadomi tego zagrożenia Liberalni Demokraci proponują, by w pierwszym miesiącu po powrocie pracowników do pracy dofinansowanie rządu do wynagrodzeń wynosiło 50 proc., a przez kolejne dwa miesiące – 30 proc. Całkowite przejęcie kosztów wynagrodzeń przez pracodawców miałoby nastąpić w czwartym miesiącu od zniesienia ścisłych restrykcji na Wyspach. – Rządowy program pomocowy na czas furlough doskonale się sprawdził, pomagając w czasie lockdownu tysiącom biznesów, ale konsekwencje tego lockdownu będą się za nami ciągnąć jak cień, a osiągnięcie „nowej normalności” będzie wyzwaniem. Firmy i pracownicy potrzebują czasu, żeby wszystko zaplanować i potrzebują pewności, że w razie czego rząd udzieli im wsparcia – zaznaczył czołowy polityk Liberalnych Demokratów Sir Ed Davey. 

Teksty tygodnia

Consult wchodzi do urzędów. Sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizuje administrację

W Wielkiej Brytanii trwa rewolucja technologiczna. Jak twierdzi dziennik „Herald”, rząd Zjednoczonego Królestwa planuje wdrożyć w administracji publicznej sztuczną inteligencję nazywaną Consult.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Podatek dochodowy. Emeryci mogą zaoszczędzić tysiące funtów

Emerytura często kojarzy się z czasem odpoczynku, ale to nie oznacza końca obowiązków podatkowych. Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, emeryci powinni dobrze rozumieć, jak działa podatek dochodowy.

Najwyższa w historii kwota do wygrania! 208 milionów funtów w puli

208 milionów funtów - to kwota jaką można wygrać w nadchodzącej loterii. To niewyobrażalna kwota. Kiedy losowanie?

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie