czwartek, 19 września, 2024

Setki kobiet i dzieci z Europy Wschodniej wykorzystywanych do kradzieży w sklepach

Do Wielkiej Brytanii trafiają setki kobiet i dzieci z Europy Wschodniej, które wykorzystywane są przez grupy przestępcze do kradzieży w sklepach.

Jedna ze szkockich firm powiedziała BBC, że zidentyfikowała gang składający się z 154 złodziei sklepowych, którzy kradli hurtowo przedmioty o dużej wartości. Cel był taki, aby wysłać je lub sprzedać następnie za granicą.

Kradzieże zorganizowane

Do tej pory przeprowadzono aresztowania grup przestępczych w Londynie, Birmingham, Manchesterze i Darlington. Organizacja Retailers Against Crime (RAC) podała, że śledzi 56 grup zajmujących się kradzieżami w sklepach, które finansują przestępczość zorganizowaną. Działalność tych przestępców powiązano z narkotykami, bronią palną i handlem ludźmi.

Dyrektor zarządzająca RAC, Maxine Fraser, współpracuje obecnie z policją w Szkocji. A także 1500 sklepami w Szkocji, Irlandii Północnej i północnej Anglii, aby rozpracować przestępców.

RAC podało, że od roku 2019 śledzi grupę 154-osobową, której siedziba znajduje się w Glasgow. Jednak okrada sklepy podróżując po całej Wielkiej Brytanii.

Przestępcy wykorzystują dzieci i kobiety z Europy Wschodniej

Maxine Fraser powiedziała, że w skład śledzonego przez RAC gangu wchodzą też dzieci, które „przemycono” do Wielkiej Brytanii, aby kradły w sklepach. Wśród nich są także cztery dziewczyny, które na Wyspy przyjechały w 2019 roku i nadal współpracują z grupą przestępczą.

– Oni wszyscy przybyli do Wielkiej Brytanii, gdy mieli od 12 do 14 lat. W tej grupie wykorzystywanych jest obecnie najprawdopodobniej około 15 dzieci. Wielu członków tego gangu zostało aresztowanych i skazanych za kradzieże. Jednak, gdy oskarżenie dotyczy jednego przestępstwa, kara więzienia nie jest długa. Po ich zwolnieniu cykl kradzieży w sklepach trwa nadal.

Ten problem istnieje w całej Wielkiej Brytanii. Brytyjskie konsorcjum detaliczne (British Retail Consortium) szacuje, że przez kradzieże w sklepach sprzedawcy detaliczni stracili w zeszłym roku 953 milionów funtów. A liczba kradzieży wzrosła o 25 proc. Za wiele z tych największych strat obwinia się właśnie zorganizowane grupy przestępcze.

W Londynie działa inny 100-osobowy gang, którego członkami są prawie wyłącznie kobiety, a wszystkie pochodzą z Europy Wschodniej. Były funkcjonariusz policji, który kieruje siecią Safer Business Network, Adam Ratcliff powiedział:

– Grupa ta celuje w sklepy kosmetyczne sprzedające perfumy, wysokiej jakości kremy do twarzy i kosmetyki. Kradną klucze do szafek zabezpieczających, w których przechowywane są produkty. Wchodzą do sklepu. Pięć, sześć, siedem osób na raz. Otwierają szufladę i napełniają torby – powiedział.

W kradzieże zaangażowani są także mężczyźni, którzy śledzą wszystko z bezpiecznej odległości. Ratcliff powiedział, że gangi wybierają młode kobiety do kradzieży, gdyż ochroniarze rzadziej postrzegają je jako przestępców.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?