Sieci komórkowe łamią wszelkie obietnice dotyczące roamingu po Brexicie, jak uważa Martin Lewis

Martin Lewis nie ma żadnych złudzeń – firmy telekomunikacyjne będą łamały obietnice związane z brakiem opłat roamingowych po Brexicie. Jednocześnie apeluje o większą ochronę konsumentów ze strony Ofcomu.

Jeśli ktokolwiek miał jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, to (niestety!) musimy je rozwiać – wielkie telekomy działające w UK po Brexicie w pełni korzystają z deregulacji, która pojawiła się wraz z wyjściem z UE. Jak podaje "The Guardian", wraz z końcem czerwca 2022 wygasł szereg zabezpieczeń konsumenckich, chroniących wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych przez kosztami związanymi z roamingiem. Sieci nie muszą już wysyłać klientom wiadomości wyjaśniających opłaty za korzystanie z usług mobilnych zagranicą lub wprowadzać ograniczeń maksymalnych opłat za transmisję danych w roamingu. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Martina Lewisa wraz z brexitową deregulacją konsumenci "zdani są" na łaskę i niełaskę wielkich sieci. Ich obietnice dotyczące nie wprowadzania dodatkowych opłat za roaming są niewiele warte…

Deregulacja rynku mobilnego w UK po Brexicie

"Nie wierzę w samoregulację firm mobilnych. Kiedy opuściliśmy UE, obiecali, że nie wprowadzą ponownie europejskich opłat roamingowych, a jednak większość dużych sieci złamała tę obietnicę" – komentował szef MoneySavingExpert.com. "W związku z tym, w naszym raporcie wzywamy Ofcom, aby nie ufał tym dobrowolnym obietnicom. Musimy ponownie wprowadzić formalną, obowiązkową ochronę konsumentów”.

Jak zwraca uwagę "Guardian", oprócz narzucania wysokich kosztów, sieci komórkowe wykorzystują niejasności, z których konsumenci rzadko są świadomi. Wiele z nich ogranicza na przykład dzienne opłaty roamingowe, ale każdy telekom definiuje „dzień” inaczej, przy czym niektórzy liczą okres 24 godzin od pierwszego użycia, a inni po prostu kończą go o 23:59 czasu brytyjskiego, niezależnie od tego, gdzie faktycznie przebywa podróżny lub kiedy po raz pierwszy użyli danych. Co gorsza, operatorzy rzadko określają swoje warunki w SMS-ach wysyłanych po przylocie za granicę.

Firmy telekomunikacyjne podnoszą ceny

Przypomnijmy, po wyjściu UK z UE na Wyspie przestała obowiązywać unijna dyrektywa "Roam Like At Home". To właśnie dzięki niej w krajach należących do Wspólnoty możemy dzwonić z telefonów komórkowych "bez przeszkód", to znaczy bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z roamingiem.

W praktyce oznacza to, że operatorzy działający na Wyspie mają pełne prawo naliczać opłaty za korzystanie ze swoich usług na terenie krajów UE. Analogicznie – sieci działające na terenie UE mogą wprowadzić opłaty roamingowe na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie