Sieci komórkowe łamią wszelkie obietnice dotyczące roamingu po Brexicie, jak uważa Martin Lewis

Martin Lewis nie ma żadnych złudzeń – firmy telekomunikacyjne będą łamały obietnice związane z brakiem opłat roamingowych po Brexicie. Jednocześnie apeluje o większą ochronę konsumentów ze strony Ofcomu.

Jeśli ktokolwiek miał jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, to (niestety!) musimy je rozwiać – wielkie telekomy działające w UK po Brexicie w pełni korzystają z deregulacji, która pojawiła się wraz z wyjściem z UE. Jak podaje "The Guardian", wraz z końcem czerwca 2022 wygasł szereg zabezpieczeń konsumenckich, chroniących wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych przez kosztami związanymi z roamingiem. Sieci nie muszą już wysyłać klientom wiadomości wyjaśniających opłaty za korzystanie z usług mobilnych zagranicą lub wprowadzać ograniczeń maksymalnych opłat za transmisję danych w roamingu. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Martina Lewisa wraz z brexitową deregulacją konsumenci "zdani są" na łaskę i niełaskę wielkich sieci. Ich obietnice dotyczące nie wprowadzania dodatkowych opłat za roaming są niewiele warte…

- Advertisement -

Deregulacja rynku mobilnego w UK po Brexicie

"Nie wierzę w samoregulację firm mobilnych. Kiedy opuściliśmy UE, obiecali, że nie wprowadzą ponownie europejskich opłat roamingowych, a jednak większość dużych sieci złamała tę obietnicę" – komentował szef MoneySavingExpert.com. "W związku z tym, w naszym raporcie wzywamy Ofcom, aby nie ufał tym dobrowolnym obietnicom. Musimy ponownie wprowadzić formalną, obowiązkową ochronę konsumentów”.

Jak zwraca uwagę "Guardian", oprócz narzucania wysokich kosztów, sieci komórkowe wykorzystują niejasności, z których konsumenci rzadko są świadomi. Wiele z nich ogranicza na przykład dzienne opłaty roamingowe, ale każdy telekom definiuje „dzień” inaczej, przy czym niektórzy liczą okres 24 godzin od pierwszego użycia, a inni po prostu kończą go o 23:59 czasu brytyjskiego, niezależnie od tego, gdzie faktycznie przebywa podróżny lub kiedy po raz pierwszy użyli danych. Co gorsza, operatorzy rzadko określają swoje warunki w SMS-ach wysyłanych po przylocie za granicę.

Firmy telekomunikacyjne podnoszą ceny

Przypomnijmy, po wyjściu UK z UE na Wyspie przestała obowiązywać unijna dyrektywa "Roam Like At Home". To właśnie dzięki niej w krajach należących do Wspólnoty możemy dzwonić z telefonów komórkowych "bez przeszkód", to znaczy bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z roamingiem.

W praktyce oznacza to, że operatorzy działający na Wyspie mają pełne prawo naliczać opłaty za korzystanie ze swoich usług na terenie krajów UE. Analogicznie – sieci działające na terenie UE mogą wprowadzić opłaty roamingowe na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Teksty tygodnia

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie