Smartfony nie dla dzieci poniżej 11. roku życia? Rekomendacje są jednoznaczne

W Wielkiej Brytanii mnożą się głosy, by chronić najmłodszych przed nieograniczonym dostępem do internetu. Operator sieci komórkowej EE wydał właśnie nowe rekomendacje dotyczące korzystania przez dzieci z telefonów.

W jakim stopniu dzieci powinny korzystać z telefonów?

Brytyjski operator sieci komórkowej EE wydał właśnie zalecenia dotyczące korzystania z telefonów komórkowych przez najmłodszych, a także przez nastolatki do 13. i do 16. roku życia. Dzieci do 11. roku życia mogą korzystać z telefonów, ale tylko takich o „ograniczonych możliwościach”, a zatem pozwalających jedynie na wysyłanie wiadomości tekstowych i wykonywanie połączeń. Dzieci w tej grupie wiekowej nie powinny mieć jednak dostępu do internetu bez kontroli dorosłych, a w tym do mediów społecznościowych.

Jeśli chodzi o dzieci starsze, to dzieci między 11. i 13. rokiem życia można im pozwolić korzystać z internetu, także bez nadzoru rodziców, ale dzieci te wciąż nie powinny mieć dostępu do mediów społecznościowych. Z kolei nastolatkowie do 16. roku życia powinni, według EE, mieć włączoną w telefonach funkcję kontroli rodzicielskiej.

Nieograniczone korzystanie z telefonów przyczynia się do pogorszenia zdrowia psychicznego u dzieci

Zalecenia operatora telefonii komórkowej EE dotyczące korzystania z telefonów przez najmłodszych to efekt prowadzonych już od jakiegoś czasu kampanii na rzecz ochrony dzieci przed szkodliwym oddziaływaniem internetu i mediów społecznościowych. Coraz częściej wskazuje się bowiem na fakt, że nieumiejętne korzystanie ze smartfonów i z zawartości sieci przyczynia się do powstania lub nasilenia się u dzieci i nastolatków problemów psychicznych

– Chociaż technologia i możliwość łączenia się mają moc zmieniania życia, to zdajemy sobie sprawę z tego, że rosnąca złożoność oferowana przez smartfony może być wyzwaniem dla rodziców i opiekunów. Potrzebują oni wsparcia. Dlatego wprowadzamy nowe wytyczne dotyczące korzystania ze smartfonów przez dzieci poniżej 11. roku życia, w wieku od 11 do 13 lat i w wieku od 13 do 16 lat, aby pomóc dorosłym podejmować najlepsze decyzje dla swoich dzieci w tych latach kształtowania się ich osobowości – tłumaczy Mat Sears, dyrektor ds. korporacyjnych w EE.

Najnowsze statystyki zebrane przez Ofcom pokazują, że obecnie smartfon posiada prawie co czwarte dziecko w wieku od pięciu do siedmiu lat. Jednocześnie z badania organizacji charytatywnej Parentkind wynika, że aż 83 proc. rodziców uważa smartfony za urządzenia „szkodliwe” dla dzieci i młodzieży. Aż 58 proc. badanych dorosłych popiera zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i nastolatków poniżej 16. roku życia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Drożyzna w UK w 2025 – wyższe ceny efektem podwyżek podatków i płac?

Ponad połowa firm w UK planuje podnieść ceny w...

Polacy oskarżeni o morderstwo 13-miesięcznej córki

Polacy oskarżeni o morderstwo 13-miesięcznej córki w mieście Rugby w Warwickshire. Pala stanęła już przed sądem.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie