Spis powszechny w Anglii i Walii jednak się odbędzie? Eksperci ostrzegają

Plany dotyczące zniesienia tradycyjnego spisu powszechnego w 2031 roku w Anglii i Walii wzbudziły szeroki sprzeciw. Przeciwko jest środowisko naukowe i statystyczne. Dlaczego spis powszechny powinien zostać?

W ostatnich latach pojawiały się propozycje zastąpienia klasycznego badania populacji mozaiką danych administracyjnych i sondaży. Wielu ekspertów ostrzega, że taki model może doprowadzić do powstania niespójnych i niepełnych danych o strukturze społecznej kraju.

- Advertisement -

Rząd chce puścić w niepamięć tradycyjny spis powszechny

Już dekadę temu rząd ogłosił, że po spisie z 2021 roku zamierza odejść od obowiązkowego badania ludności. W zamian planowano wykorzystać dane zbierane na bieżąco przez instytucje publiczne, takie jak NHS, HMRC czy szkoły. Argumentowano, że dziesięcioletnia migawka nie odpowiada już współczesnym potrzebom analitycznym, a dane z czasu rzeczywistego mogą być dokładniejsze.

Wielu doświadczonych statystyków, naukowców i instytucji badawczych wyraziło poważne obawy. Ich zdaniem opieranie się wyłącznie na danych administracyjnych i sondażach może wykreować zniekształcony obraz populacji.

W liście otwartym podpisanym przez kilkudziesięciu ekspertów padło ostrzeżenie, że taki „patchworkowy” system doprowadzi do coraz bardziej rozdrobnionego i niedokładnego krajobrazu danych.

Spis ludności powinien się odbyć

Ostatecznie Brytyjski Urząd Statystyczny zalecił przeprowadzenie spisu ludności w 2031 roku w Anglii i Walii. Podkreślono, że pomimo rozwoju technologii tradycyjny spis wciąż stanowi podstawę dla planowania publicznego, alokacji środków czy analiz społeczno-gospodarczych.

spis powszechny
Rząd planował zastąpił spis powszechny analizą danych zbieranych m.in. przez szkoły, urzędy skarbowe i służbę zdrowia / fot. Getty Images

Emma Rourke, przedstawicielka urzędu, stwierdziła:

– Z naszych konsultacji jasno wynika, że dziesięcioletni spis ludności nadal cieszy się dużym zaufaniem i jest niezwykle cenny dla podejmowania decyzji kluczowych dla całego kraju.

Spis powszechny ma dużą wartość dla nauki i gospodarki

Spis ludności jest kluczowy nie tylko dla instytucji publicznych, ale także dla sektora prywatnego. Jane Frost, dyrektor Market Research Society, zwróciła uwagę, że brytyjski rynek badań społecznych i marketingowych, opiera się na spójnych i reprezentatywnych danych populacyjnych.

Spis umożliwia rzetelne analizy demograficzne, które są niezbędne do prowadzenia efektywnej polityki społecznej, edukacyjnej, zdrowotnej i gospodarczej. Dlatego eksperci nie mają wątpliwości – nawet w dobie cyfryzacji, tradycyjny spis powszechny ma wciąż ogromne znaczenie dla funkcjonowania nowoczesnego państwa.

Teksty tygodnia

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Chaos w południowym Londynie. Ogromna awaria wodociągów

Poważna awaria wodociągowa sparaliżowała działalność firm w południowym Londynie. W pobliżu Mitcham Common doszło do pęknięcia jednej z głównych rur, co spowodowało szeroko zakrojone przerwy w dostawie wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie