Sprzedaż niemieckiego piwa na rekordowo niskim poziomie

W 2024 roku sprzedaż niemieckiego piwa osiągnęła najniższy poziom w historii, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Natomiast coraz bardziej popularne staje się piwo bezalkoholowe.

Oficjalne dane opublikowane w ubiegłym tygodniu wykazały, że browary i dystrybutorzy z siedzibą w Niemczech sprzedali około 8,3 miliarda litrów (prawie 2,2 miliarda galonów) piwa w zeszłym roku. Nie jest to wprawdzie małe osiągnięcie, jednak o 1,4 proc. mniejsze niż w 2023 roku. Przełożyło się to na najmniejszą sprzedaż niemieckiego piwa w historii. Liczba ta nie obejmuje piwa bezalkoholowego i piwa importowanego spoza Unii Europejskiej.

- Advertisement -

Rekordowo niska sprzedaż niemieckiego piwa

Ostatni spadek nie był tak gwałtowny, jak spadek o 4,5 proc. odnotowany w 2023 roku. Kiedy sprzedaż ponownie się ożywiła w kraju i w Unii Europejskiej po zakończeniu obostrzeń związanych z pandemią. Jednak po latach, w których sprzedaż w większości spadała, w zeszłym roku była o 13,7 proc. niższa niż w 2014 roku, podał Federalny Urząd Statystyczny.

Niemieckie Stowarzyszenie Browarników twierdzi, że za słabe spożycie niemieckiego piwa w 2024 roku odpowiada między innymi zła pogoda latem. Dla porównania w czerwcu 2024 roku w Niemczech wypito o 13,5 proc. mniej piwa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Tak niski „wynik” osiągnięto mimo tego, że na przełomie czerwca i lipca w Niemczech odbywały się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W związku z tym do kraju przybyły miliony kibiców, którzy nie stronili od chmielowych napojów.

Sprzedaż piwa w Niemczech była niska mimo Mistrzostw Europy w piłce nożnej
Sprzedaż piwa w Niemczech była niska mimo Mistrzostw Europy w piłce nożnej / fot. Getty Images

Sprzedaż niemieckiego piwa — stanowiąca ponad 80 proc. całości — spadła o 2 proc. w zeszłym roku do 6,8 miliarda litrów. Wzrost eksportu o 1,6 proc., napędzany przez wzrost sprzedaży do innych krajów UE o 3,1 proc., nie mógł tego zrekompensować. Sprzedaż do innych krajów spadła o 0,3 proc.

Rosnąca popularność piwa bezalkoholowego

W Niemczech obserwuje się jednak trend związany z coraz większą popularnością piwa bezalkoholowego. Brewers Association stwierdziło, że w 2024 roku sprzedaż piwa alkoholowego spadła, jednak preferencje dotyczące piwa bezalkoholowego rosną.

Stowarzyszenie przewiduje, że wkrótce jedno na 10 piw sprzedawanych w Niemczech będzie bezalkoholowe.

– Czasy, w których napoje bezalkoholowe były zarezerwowane wyłącznie dla kierowców, już dawno minęły – powiedział rzecznik stowarzyszenia.

Produkcja piwa bezalkoholowego w Niemczech wzrosła dwukrotnie z 267 milionów litrów w 2013 roku do 556 milionów litrów w 2023 roku. Wygenerowało to sprzedaż na poziomie około 548 mln euro (593 mln dolarów).

Odnotowano także spadek w sprzedaży mieszanek piwnych, w tym mieszanek z lemoniadą, colą i sokami owocowymi. Przy czym w 2024 roku sprzedano ich o 4,6 proc. mniej niż w 2023 roku. Mieszanki te stanowiły 4,7 proc. całkowitej sprzedaży piwa, która wynosiła 384,8 mln litrów. Wiadomości z Niemiec dla Polaków.

Przeczytaj także

Polacy nie chcą już żyć w Niemczech! Powroty do Polski stają się nowym trendem

Po raz pierwszy od lat odwrócił się trend i Polacy, zamiast przyjeżdżać do Niemiec, rezygnują z życia i pracy w tym kraju. Kiedyś kraj był obietnicą pracy i stabilnego życia. Obecnie kojarzy się z kryzysem i wszechobecną przestępczością.

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Wirus polio znów wykryty w Niemczech. Sprawdź, jak się przed nim ochronić

Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed ponownym zagrożeniem związanym z wirusem polio. W ostatnich tygodniach w Niemczech wykryto go w próbkach ścieków z miast takich jak Drezno, Moguncja, Monachium i Stuttgart.

Limitowanie miejsca dla dzieci imigrantów w niemieckich szkołach

Niemiecka minister edukacji, Karin Prien z CDU podzieliła się kontrowersyjnym pomysłem, aby szkoły ograniczyły liczbę dostępnych miejsc dla dzieci imigrantów.

Najpierw obowiązki, potem przywileje. Polityka Niemców wobec obcokrajowców

W niemieckim powiecie St. Wendel w Saarland testowany jest specjalny program integracyjny dla osób ubiegających się o azyl. Inicjatorem projektu jest starosta Udo Recktenwald. Lokalny polityk postanowił wprowadzić zasadę „najpierw obowiązki, potem przywileje”.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport