Sprzedaż niemieckiego piwa na rekordowo niskim poziomie

W 2024 roku sprzedaż niemieckiego piwa osiągnęła najniższy poziom w historii, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Natomiast coraz bardziej popularne staje się piwo bezalkoholowe.

Oficjalne dane opublikowane w ubiegłym tygodniu wykazały, że browary i dystrybutorzy z siedzibą w Niemczech sprzedali około 8,3 miliarda litrów (prawie 2,2 miliarda galonów) piwa w zeszłym roku. Nie jest to wprawdzie małe osiągnięcie, jednak o 1,4 proc. mniejsze niż w 2023 roku. Przełożyło się to na najmniejszą sprzedaż niemieckiego piwa w historii. Liczba ta nie obejmuje piwa bezalkoholowego i piwa importowanego spoza Unii Europejskiej.

Rekordowo niska sprzedaż niemieckiego piwa

Ostatni spadek nie był tak gwałtowny, jak spadek o 4,5 proc. odnotowany w 2023 roku. Kiedy sprzedaż ponownie się ożywiła w kraju i w Unii Europejskiej po zakończeniu obostrzeń związanych z pandemią. Jednak po latach, w których sprzedaż w większości spadała, w zeszłym roku była o 13,7 proc. niższa niż w 2014 roku, podał Federalny Urząd Statystyczny.

Niemieckie Stowarzyszenie Browarników twierdzi, że za słabe spożycie niemieckiego piwa w 2024 roku odpowiada między innymi zła pogoda latem. Dla porównania w czerwcu 2024 roku w Niemczech wypito o 13,5 proc. mniej piwa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Tak niski „wynik” osiągnięto mimo tego, że na przełomie czerwca i lipca w Niemczech odbywały się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W związku z tym do kraju przybyły miliony kibiców, którzy nie stronili od chmielowych napojów.

Sprzedaż piwa w Niemczech była niska mimo Mistrzostw Europy w piłce nożnej
Sprzedaż piwa w Niemczech była niska mimo Mistrzostw Europy w piłce nożnej / fot. Getty Images

Sprzedaż niemieckiego piwa — stanowiąca ponad 80 proc. całości — spadła o 2 proc. w zeszłym roku do 6,8 miliarda litrów. Wzrost eksportu o 1,6 proc., napędzany przez wzrost sprzedaży do innych krajów UE o 3,1 proc., nie mógł tego zrekompensować. Sprzedaż do innych krajów spadła o 0,3 proc.

Rosnąca popularność piwa bezalkoholowego

W Niemczech obserwuje się jednak trend związany z coraz większą popularnością piwa bezalkoholowego. Brewers Association stwierdziło, że w 2024 roku sprzedaż piwa alkoholowego spadła, jednak preferencje dotyczące piwa bezalkoholowego rosną.

Stowarzyszenie przewiduje, że wkrótce jedno na 10 piw sprzedawanych w Niemczech będzie bezalkoholowe.

– Czasy, w których napoje bezalkoholowe były zarezerwowane wyłącznie dla kierowców, już dawno minęły – powiedział rzecznik stowarzyszenia.

Produkcja piwa bezalkoholowego w Niemczech wzrosła dwukrotnie z 267 milionów litrów w 2013 roku do 556 milionów litrów w 2023 roku. Wygenerowało to sprzedaż na poziomie około 548 mln euro (593 mln dolarów).

Odnotowano także spadek w sprzedaży mieszanek piwnych, w tym mieszanek z lemoniadą, colą i sokami owocowymi. Przy czym w 2024 roku sprzedano ich o 4,6 proc. mniej niż w 2023 roku. Mieszanki te stanowiły 4,7 proc. całkowitej sprzedaży piwa, która wynosiła 384,8 mln litrów. Wiadomości z Niemiec dla Polaków.

Przeczytaj także

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport