Emerytura dopiero od 75. roku życia — eksperci doradzają radykalne rozwiązanie

Eksperci wzywają rząd do podniesienia wieku emerytalnego w UK do 75. roku życia. Centre for Social Justice utrzymuje, że taki ruch będzie jak najbardziej uzasadniony pod względem gospodarczym i społecznym.

Według ekspertyz opracowanych przez centroprawicowy ośrodek analityczny Centre for Social Justice w Wielkiej Brytanii konieczne jest podniesienie wieku emerytalnego. W obecnej sytuacji, gdy rośnie średnia długość życia, a system opieki zdrowotnej jest przeciążony i niedofinansowany, nie ma innego wyjścia. Osoby pracujące na Wyspach po prostu muszą pracować dłużej i w ramach składek odprowadzać do systemu więcej środków. CSJ rekomenduje brytyjskim władzom podniesienie wieku emerytalnego z 66 do 70 lat w 2028 roku, a następnie aż do 75. roku życia w 2035 roku.

„Starzenie się społeczeństwa i rosnący współczynnik obciążenia emerytalnego budzą poważne obawy co do długoterminowej stabilności fiskalnej Wielkiej Brytanii. Jeśli spodziewamy się, że emerytury nadal będą wypłacane w przyszłości, a usługi publiczne będą funkcjonować, jak należy, saldo fiskalne należy skorygować” – jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Centre for Social Justice w tej sprawie.

Co z emeryturą w UK?

Dla pełnego kontekstu warto dodać, że obecny system, który funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, powstał w sytuacji, gdy oczekiwana długość życia wynosiła (zaledwie!) 50 lat. W tamtym czasie krajobraz społeczny wyglądał zupełnie inaczej, niż obecnie, gdy długość życia dochodzi do 81 lat.

Na czele CSJ stoi Iain Duncan Smith brytyjski polityk, który w latach 2001–2003 stał na czele Partii Konserwatywnej, gdy była w opozycji. W koalicyjnym gabinecie kierowanym przez Davida Camerona pełnił funkcję ministra pracy (2010–2016).

Pomysły CSJ są „mrożące krew w żyłach i niemoralne”

W jaki sposób brytyjskie władze odniosły się do tych analiz? „W 2017 roku podnieśliśmy przyszły wiek emerytalny do 68 lat, aby był on zrównoważony teraz i dla przyszłych pokoleń” – jak czytamy w oficjalnej odpowiedzi wystosowanej przez rząd.

Z kolei zasiadająca w Izbie Lordów toryska Ros Altmann stwierdziła, że pomysły CSJ są „mrożące krew w żyłach i niemoralne”. Takie zmiany sprawią, że ludzie będą musieli pracować do późnej starości. Wpływ na gospodarkę i społeczeństwo może być również negatywny, bo zmusi większą liczbę osób do ubiegania się o świadczenia i skróci średnią długość życia.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie