Szkocja zmienia politykę w sprawie walki o niepodległość

19 października 2023, a więc kilka dni temu, miało mieć miejsce referendum w sprawie niepodległości Szkocji, będące głównym celem rządu Nicoli Sturgeon. IndyRef2 się nie odbyło, pierwsza minister Sturgeon już wcześnie zrezygnowała ze stanowiska, a SNP zmienia podejście w kwestii oderwania się od UK.

W lutym 2023 roku Nicola Sturgeon po ośmiu latach pełnienia urzędu pierwszej minister i kierowania SNP podjęła decyzję o odejściu. Następcą najdłużej urzędująca premier Szkocji został Humza Yousaf. Tym samym na czele partii szkockich nacjonalistów stanął muzułmanin. Nowy lider Scottish National Party od samego początku zapowiadał, że nie zamierza rezygnować z walk o niepodległość. Niemniej, polityka rządzącej partii w tej kwestii ma się zmienić. W jaki sposób konkretnie?

- Advertisement -

Na konferencji SNP w Aberdeen poparto nowy plan dążenia do niepodległości. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest zdobycie ponad połowy mandatów w wyborach do Izby Gmin ze szkockich okręgów. Ma to dać regionalnemu rządowi w Edynburgu mandat do rozmów z władzami w Londynie na temat przeprowadzeniu nowego referendum niepodległościowego.

SNP pod wodzą Humzy Yousafa koryguje kurs

Na czym polega zmiana? Dotychczasowa polityka SNP i premier Sturgeon zakładała, iż zdobycie takiej większości w ramach wyborów parlamentarnych będzie oznaczała wyraz społecznej zgody na kolejne formalne działania w tej kwestii. Można więc napisać, że rządząca partia zrobiła krok w tył i próbuje zdobyć poparcie dla idei niepodległości w inny sposób. Nie deklaruje już twardo, że referendum będzie tylko, że będzie o nim rozmawiać.

Czy SNP uda się w ogóle zdobyć 29 spośród 57 przypadających na Szkocję mandatów w Izbie Gmin? Według sondażów partia kierowana przez Yousafa została dogoniona przez szkocką Partię Pracy i nacjonaliści absolutnie nie mogą być pewnie swego.

Jaki Szkocja ma plan na niepodległość?

– Chcemy referendum, żądamy referendum. Zostaliśmy wybrani na podstawie mandatu do przeprowadzenia referendum – komentował szef szkockiego rządu w rozmowie z Laura Kuenssberg z BBC. – Jeśli dostaniemy ten mandat, to zrobimy to [referendum]. Zrobimy to jutro. Gwarantuję ci, że niepodległość nadejdzie raczej wcześniej niż później – uzupełniał.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie