Tajemniczy czeski miliarder przejmuje brytyjskie Royal Mail

Sprzedaż brytyjskiego Royal Mail czeskiemu miliarderowi Danielowi Kretinsky’emu jest bliska sfinalizowania. W ciągu dwóch najbliższych tygodni transakcja ma zostać oficjalnie potwierdzona, jak ustalili dziennikarze BBC.

Jeden z symboli Wielkiej Brytanii ma zostać przejęty przez miliardera z Czech. Po 500 latach funkcjonowania brytyjski operator pocztowy Royal Mail, słynący ze swoich czerwonych skrzynek pocztowych, które przez dekady wpisywały się w brytyjski krajobraz, ma zostać przejęty przez „Czeskiego sfinksa”. Tak właśnie na Wyspach określany Daniel Kretinsky, miliarder urodzony w Brnie, czeski przedsiębiorca i prawnik.

- Advertisement -

Przejęcie Royal Mail coraz bliżej

Nie ma co ukrywać, że brytyjska poczta znajduje się w kryzysie. Royal Mail, które zostało oddzielone od Post Office i sprywatyzowana dekadę temu, odnotowało pogorszenie wyników w ostatnich latach. Dawniej był to państwowy operator pocztowy, do 2006 roku posiadający monopol na doręczanie listów.

Co stanie się z nim teraz? Od pewnego czasu trwają rozmowy i prace nad przejęciem Royal Mail, którego obecnym właścicielem jest International Distribution Services przez niejakiego Daniela Kretinsky`ego.

Według najnowszych doniesień BBC, czeski miliarder miał zgodzić się na dodatkowe ustępstwa, aby sfinalizować transakcje. Koszt przejęcie Royal Mail ma opiewać na około 3,6 miliarda funtów. Jak wynika z najnowszych ustaleń dziennikarzy, przedstawiciele pocztowych związków zawodowych po spotkaniu z doradcami Kretinsky’ego zaznaczają, że rozmowy był „konstruktywne”.

Rząd UK nie widzi przeszkód

Umowa przejęcie Royal Mail będzie musiała zostać zatwierdzona na mocy ustawy National Security and Investment Act przez państwo. Minister Jonathan Reynolds, przemawiając w Izbie Gmin we wtorek, zaznaczał, że czeski miliarder jest „uczciwym biznesmenem”. Jego domniemane powiązania z Rosją zostały już sprawdzone i odrzucone. Wszystko wskazuje na to, że rząd przychyli się do tego przejęcia i nie będzie stawiał żadnych przeszkód.

Z kolei sam Daniel Kretinsky zaznacza, iż ma „najwyższy szacunek dla historii i tradycji Royal Mail”. Zapewnia, że podtrzyma kluczowe usługi publiczne oraz zachowa markę i siedzibę (także rezydencję podatkową) firmy w UK przez co najmniej pięć lat, jak podajemy za serwisem money.pl. Po zrealizowaniu transakcji pracownicy poczty mają również liczyć na ochronę i nie będzie masowych zwolnień.

Kim jest Daniel Kretinsky?

Daniel Kretinsky to przede wszystkim dyrektor generalny i właściciel spółki Energeticky Prumyslovy Holding (EPH), największej grupy energetycznej w Europie Środkowej. W 2022 roku EPH odnotowało rekordowy zysk w wysokości 4,6 miliarda euro. W ostatnim czasie miliarder z Czech kontynuuje ekspansję na inne branże i inne kraje w Europie.

Kretinsky inwestuje w sieci handlowe, mediach i oraz na niwie sportowej (jest choćby współwłaścicielem klubu piłkarskiego AC Sparta Praga). Dodajmy również, iż Czech już jest udziałowcem Royal Mail. Ma 27 proc. akcji wspomnianej wyżej International Distribution Services.

Teksty tygodnia

Brytyjskie domy pełne wilgoci. To skutek rządowych programów ociepleń

Brytyjski rząd ostrzega przed poważnym zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z wadliwie zainstalowanej izolacji ścian. Dotyczy to dziesiątek tysięcy domów objętych programami „ECO4” oraz „Great British Insulation Scheme (GBIS)”. Były one inicjatywami mającymi na celu poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko demencji

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wykazało, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na demencję u zdrowych ludzi.

Bomba, “Allah Akbar” i awaryjne lądowanie samolotu w UK

Samolot z Londynu Luton musiał awaryjnie lądować. Wszystko z powodu zagrożenia terrorystycznego. Niedługo po starcie mężczyzna wstał, zaczął wykrzykiwać hasła religijne i twierdzić, że ma bombę.

Nowy sposób Home Office na walkę z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów

Home Office zawarło porozumienie z czołowymi firmami dostarczającymi jedzenie, aby walczyć z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów. Eksperci są jednak sceptyczni. .

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie