Tajemniczy wirus Borna zabił. Rośnie niepokój mieszkańców Górnej Bawarii

W Górnej Bawarii stwierdzono poważne zakażenie wirusem Borna (BoDV-1). Patogen wywołał ciężkie zapalenie mózgu, w wyniku którego zmarł mężczyzna. U innego mieszkańca tego samego regionu również zdiagnozowano obecność rzadkiego wirusa. Sprawą zajmują się lokalne służby sanitarne, bo takie zakażenie wirusem to nie jest coś, obok czego można przejść obojętnie.

Z uwagi na poważne ryzyko dla zdrowia publicznego starostwo oraz Powiatowy Urząd Zdrowia w Pfaffenhofen współpracują z ekspertami z Bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Trwają intensywne działania epidemiologiczne.

- Advertisement -

Winna jest ryjówka aksamitna, bo to ona jest nosicielem groźnego wirusa

Wirus Borna Disease Virus 1 (BoDV-1) naturalnie występuje u ryjówki aksamitnej (Crocidura leucodon), która pełni funkcję rezerwuaru wirusa. Ryjówki wydalają patogen wraz z moczem, kałem oraz śliną.

Badacze rozważają kilka potencjalnych dróg transmisji wirusa na człowieka:

  • spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej wydalinami ryjówek,
  • kontakt z ziemią skażoną odchodami zakażonych ssaków,
  • przeniesienie wirusa przez dłonie, które miały styczność z zakażonym środowiskiem.

Dlatego zaleca się unikanie jakiegokolwiek kontaktu z ryjówkami żywymi i martwymi oraz ich środowiskiem bytowania.

Wirus BoDV-1 to cichy zabójca mózgu

Chociaż wirus Borna był znany od lat jako czynnik wywołujący choroby neurologiczne u zwierząt (głównie koni i owiec), dopiero w 2018 roku naukowo potwierdzono jego patogenność u ludzi. Infekcja BoDV-1 zwykle prowadzi do bardzo ciężkiego zapalenia mózgu, zwanego wirusową encefalopatią, które w większości przypadków kończy się śmiercią.

zakażenie wirusem
Gorączka, bóle głowy, a nawet śpiączka to objawy zakażenia wirusem BoDV-1 / fot. Pexels.com

Choroba rozwija się zazwyczaj bardzo szybko, a jej objawy obejmują gorączkę, bóle głowy, zaburzenia neurologiczne, a w zaawansowanym stadium – śpiączkę. Leczenie ma charakter wyłącznie objawowy, ponieważ jak dotąd nie opracowano skutecznej terapii przeciwwirusowej dla tego patogenu. Jak widać, wirus nadal ma przed ludźmi wiele tajemnic.

Bawaria to epicentrum wirusa Borna w Niemczech

Od kilku lat przypadki zakażenia wirusem Borna są w Niemczech objęte obowiązkiem zgłoszenia. Według danych Instytutu Roberta Kocha każdego roku w całym kraju odnotowuje się do sześciu przypadków ostrego zapalenia mózgu spowodowanego BoDV-1. Większość z nich występuje na terenie Bawarii, gdzie ryjówki aksamitne są naturalnym elementem lokalnego ekosystemu.

Mimo niskiej liczby zakażeń BoDV-1 jest uznawany za jeden z najbardziej śmiertelnych wirusów przenoszonych ze zwierząt na człowieka – śmiertelność sięga nawet 90%.

Przeczytaj także

Czy zamordował polską teściową? Głośny proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw

14 lipca w Berlinie rozpoczął się głośny proces lekarza oskarżonego o 15 morderstw. Najprawdopodobniej zabójstw było więcej. Prokuratura prowadzi dochodzenie w przypadku kolejnych 71 podejrzanych przypadków śmierci z udziałem lekarza.

Niemiecki rząd wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, także dla bezrobotnych

Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld, czyli tzw. zasiłku dla obywatela.

Szok na lotnisku w Niemczech: 1500 pająków w pudełkach po herbatnikach!

Celnicy z lotniska Kolonia/Bonn mówią o jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk w historii. Zaalarmował ich niecodzienny "zapach". Odkrycie zawartości przesyłki z Wietnamu wprawiło ich w osłupienie.

Porwanie w Niemczech, Syryjczyk, Palestyńczyk, Libańczyk i brawurowa akcja polskiej jednostki specjalnej

W Stuttgarcie doszło do brutalnego porwania. 6 lipca prosto z ulicy dwóch sprawców wprost z ulicy porwało Syryjczyka. Wkrótce do rodziny nadeszło żądanie okupu. Porwanego z rąk oprawców odbiła polska policja.

Uważaj na ważny list! Zmiana zasad opłat abonamentowych

Każdy, kto mieszka w Niemczech, zna obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. To miesięczna opłata w wysokości 18,36 euro, która finansuje m.in. programy ARD, ZDF i Deutschlandradio.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport