Tego kierowcy w UK obawiają się najbardziej. I nie jest to koszt paliwa

Najnowsze badanie RAC pokazuje, że to już nie koszty paliwa, ani nie koszty ubezpieczenia samochodu spędzają kierowcom sen z powiek. Obecnie właściciele czterech kółek najbardziej obawiają się uszkodzenia pojazdu przez dziury na drogach.

Czego boją się kierowcy w UK?

Cenom paliwa daleko jest w Wielkiej Brytanii do ideału, podobnie jak cenom ubezpieczenia samochodu, ale tym, co naprawdę martwi kierowców, nie są koszty użytkowania pojazdów, tylko ryzyko ich uszkodzenia przez dziury w drogach. Najnowsze badanie RAC pokazuje, że stan i utrzymanie dróg zdają się być największym problemem dla blisko 60 proc. kierowców w UK. Jeszcze nigdy w historii badań kierowcy aż tak bardzo nie obawiali się o uszkodzenie samochodu w trakcie jazdy po źle utrzymanej drodze.

Z czym bowiem wiąże się jeżdżenie po dziurawych drogach? Cóż, każdy kierowca jest to pewnie w stanie wymienić jednym tchem – z przebiciem opony, uszkodzeniem koła czy zerwanymi sprężynami zawieszenia. To właśnie te awarie, pokrywane najczęściej z własnej kieszeni, były w ostatnim czasie najczęściej raportowane przez kierowców, którzy wjechali w mniejszą lub większą dziurę na drodze. I to te awarie kosztowały ich średnio 460 funtów.

Stan dróg w UK ulega pogorszeniu

Z badania RAC wynika, że nawet trzy czwarte kierowców w UK ocenia, że stan lokalnych dróg, z których regularnie korzystają, jest gorszy niż w roku poprzednim. Problem dziur w drogach jest jednak poważniejszy na obszarach wiejskich niż w miastach. A to, jak źle dzieje się na brytyjskich drogach, potwierdzają zresztą dane zbierane przez samych analityków RAC. Wynika z nich, że w okresie 12 miesięcy do czerwca tego roku dziurawe drogi doprowadziły w UK do 25 000 incydentów i uszkodzeń pojazdów.

– Niestety nasze drogi ulegają zniszczeniu. Nie ma co do tego wątpliwości. A to naprawdę niedopuszczalne, biorąc pod uwagę kwotę pieniędzy, jaką kierowcy płacą w podatkach od pojazdów. Szacujemy, że wynosi ona około 45 mld funtów – mówi Simon Williams z RAC.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie