Tysiące osób dostanie mniejsze zasiłki

Ze względu na to, że wiele gospodarstw domowych otrzymało nadpłatę Tax Credits, Ministerstwo Pracy i Emerytur zdecydowało się wypłacić mniejsze zasiłki osobom, które przeszły na Universal Credit.

Tysiące osób otrzyma mniejsze zasiłki nawet o 25 proc. Tylko dlatego, że wcześniej dostały zbyt wysokie Tax Credits i nie były tego nawet świadome.

Mniejsze zasiłki dla tysięcy osób

BBC podaje, że ponad 800 000 osób pobierających Universal Credit, w ubiegłym roku otrzymało mniejsze zasiłki. Powodem było wcześniejsze zawyżenie im Tax Credits. Aby spłacić „dług”, Ministerstwo Pracy i Emerytur postanowiło obniżyć świadczenia. W niektórych przypadkach nawet o 25 proc.

W oświadczeniu ministerstwo podaje: „Jesteśmy zobowiązani wspierać tych, którzy mają problemy ze spłatą [nadwyżki Tax Credits – przyp. red.]”.

Organizacje charytatywne, które zajmują się doradztwem w zakresie zadłużenia, twierdzą, że powszechne odliczenia od zasiłków wpędzą ludzi w jeszcze większe problemy finansowe.

Ministerstwo próbuje odzyskać pieniądze od najbiedniejszych

Okazuje się, że Ministerstwo Pracy i Emerytur musi odzyskać ponad 1,5 miliarda funtów z tytułu nadpłaconych Tax Credits, czyli tej formy świadczeń, która pod koniec 2024 roku zostanie zastąpiona Universal Credit.

Tax Credits początkowo oblicza się zgodnie z sytuacją wnioskodawcy na początku danego roku finansowego. W przypadku osób o zmiennych dochodach i sytuacji rodzinnej, może to prowadzić do zadłużenia lub niedopłaty.

Z danych HMRC wynika, że każdego roku około jedna trzecia gospodarstw domowych w UK ubiegających się o Tax Credits będzie miała nadpłatę, a 13 proc. niedopłatę.

Co najmniej 80 000 gospodarstw domowych jest w ten sposób „zadłużonych” na 5000 funtów lub więcej. Bardzo często wychodzi to na jaw dopiero wtedy, gdy przechodzą na Universal Credit.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do Polski

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie