Tysiące ludzi pojawiło się w centrum Birmingham w sylwestra, licząc na spektakularny pokaz fajerwerków. O imprezie na Centenary Square dowiedzieli się social mediów. W zapewnienia, że impreza się odbędzie, uwierzyli, ale w ostrzeżenia lokalnej policji i władz Birmingham w tej sprawie – już nie.
Pomimo licznych apeli West Midlands Police oraz przedstawicieli Birmingham City Council tysiące ludzi uwierzyło w od początku do końca fałszywą informację o pokazie sztucznych ogni, który miał się odbyć Centenary Square w sylwestrową noc.
Mówiąc kolokwialnie, wiele osób łyknęło fejka w mediach społecznościowych podrasowanego dzięki narzędziom opartym na AI. Dali się nabrać i padli ofiarą scamu.
Fejkowa impreza sylwestrowa na Centenary Square
Jak czytamy w relacji udostępnionej na łamach „Guardiana”, pomimo informacji ze strony oficjalnych źródeł, na publicznym placu po północnej stronie Broad Street w Birmingham pojawiło się przynajmniej kilka tysięcy osób. Szybko przekonali się, że doniesienia o sylwestrowej imprezie były po prostu kłamstwem. Całkiem spory tłum o północy przywitał nowy rok, rozległo się trochę wiwatów, ale żaden pokaz fajerwerków się nie odbył.
– W sieci krążą plotki, że na Centenary Square odbędzie się pokaz sztucznych ogni – komentowała Emlyn Richards z West Midlands Police. – W tym roku nie zaplanowano na tym terenie żadnego wydarzenia. Nie chcemy, aby ludzie odbywali niepotrzebnie podróż do centrum miasta i rozczarowali się faktem, że takie wydarzenie się nie odbędzie – dodawała, jak cytujemy za „Guardianem”.
To nie pierwszy takie fejk
Dodajmy, że fejkowa informacja o sylwestrowej imprezie została podana między innymi przez Independent School Parent, markę należącą do Telegraph Media Group, magazyn kulinarny Prima czy serwis Birmingham Updates. Co ciekawa, właśnie ta redakcja, prowadzona przez agencję marketingową Nonsensical zaznacza, że została założona po zamieszkach w 2011 „w celu rozwiewania mitów i dementowania plotek”.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w zeszły roku doszło do podobnego przypadku. Nie dotyczył on sylwestra, ale imprezy halloweenowej, która miała się odbyć nie w Birmingham, ale w Dublinie. W irlandzkiej stolicy zebrały się tysiące ludzi, którzy oczekiwali hucznej parady, do której ostatecznie nie mogło dojść. Całość od samego początku do samego końca okazała się fałszywką a pakistańska serwis, który wypuścił tego fejka, tłumaczył się „pomyłką ze strony człowieka”.