Tysiące osób uwierzyło w fałszywą wiadomość o sylwestrowym pokazie fajerwerków

Tysiące ludzi pojawiło się w centrum Birmingham w sylwestra, licząc na spektakularny pokaz fajerwerków. O imprezie na Centenary Square dowiedzieli się social mediów. W zapewnienia, że impreza się odbędzie, uwierzyli, ale w ostrzeżenia lokalnej policji i władz Birmingham w tej sprawie – już nie.

Pomimo licznych apeli West Midlands Police oraz przedstawicieli Birmingham City Council tysiące ludzi uwierzyło w od początku do końca fałszywą informację o pokazie sztucznych ogni, który miał się odbyć Centenary Square w sylwestrową noc.

- Advertisement -

Mówiąc kolokwialnie, wiele osób łyknęło fejka w mediach społecznościowych podrasowanego dzięki narzędziom opartym na AI. Dali się nabrać i padli ofiarą scamu.

Fejkowa impreza sylwestrowa na Centenary Square

Jak czytamy w relacji udostępnionej na łamach „Guardiana”, pomimo informacji ze strony oficjalnych źródeł, na publicznym placu po północnej stronie Broad Street w Birmingham pojawiło się przynajmniej kilka tysięcy osób. Szybko przekonali się, że doniesienia o sylwestrowej imprezie były po prostu kłamstwem. Całkiem spory tłum o północy przywitał nowy rok, rozległo się trochę wiwatów, ale żaden pokaz fajerwerków się nie odbył.

– W sieci krążą plotki, że na Centenary Square odbędzie się pokaz sztucznych ogni – komentowała Emlyn Richards z West Midlands Police. – W tym roku nie zaplanowano na tym terenie żadnego wydarzenia. Nie chcemy, aby ludzie odbywali niepotrzebnie podróż do centrum miasta i rozczarowali się faktem, że takie wydarzenie się nie odbędzie – dodawała, jak cytujemy za „Guardianem”.

To nie pierwszy takie fejk

Dodajmy, że fejkowa informacja o sylwestrowej imprezie została podana między innymi przez Independent School Parent, markę należącą do Telegraph Media Group, magazyn kulinarny Prima czy serwis Birmingham Updates. Co ciekawa, właśnie ta redakcja, prowadzona przez agencję marketingową Nonsensical zaznacza, że została założona po zamieszkach w 2011 „w celu rozwiewania mitów i dementowania plotek”.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w zeszły roku doszło do podobnego przypadku. Nie dotyczył on sylwestra, ale imprezy halloweenowej, która miała się odbyć nie w Birmingham, ale w Dublinie. W irlandzkiej stolicy zebrały się tysiące ludzi, którzy oczekiwali hucznej parady, do której ostatecznie nie mogło dojść. Całość od samego początku do samego końca okazała się fałszywką a pakistańska serwis, który wypuścił tego fejka, tłumaczył się „pomyłką ze strony człowieka”.

Teksty tygodnia

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie