Utworzona na WhatsAppie przez dwie młode mamy grupa wzywająca do odebrania dzieciom smartfonów przyciągnęła tysiące rodziców. Wszyscy oni boją się nie tylko o bezpieczeństwo swoich pociech w sieci, ale też o wpływ mediów społecznościowych na ich zdrowie psychiczne.
Smartfony i media społecznościowe stanowią dla dzieci zagrożenie
Grupę na WhatsAppie o nazwie Smartphone Free Childhood utworzyły dwie przyjaciółki z czasów szkolnych – Clare Fernyhough i Daisy Greenwell. Obie są mamami i obie obawiają się o wpływ smartfonów i mediów społecznościowych na zdrowie swoich dzieci. Kobiety nie zgadzają się z powszechnym przekonaniem, że „normą” jest kupowanie małym dzieciom smartfonów. – Mam w domu siedmio- i dziewięciolatka. Daisy ma dzieci w podobnym wieku i obie jesteśmy naprawdę przerażone i zmartwione. Po prostu nie chciałyśmy, aby nasze dzieci dostały smartfon w wieku 11 lat. A to wydaje się być teraz normą – powiedziała w mediach Clare Fernyhough.
Wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo dzieci w sieci
Zakładając grupę na WhatsAppie dwie szkolne przyjaciółki miały nadzieję trafić do innych rodziców i przekonać ich, by zdecydowali się opóźnić moment wręczenia dzieciom smartfona. Ale Brytyjki nie spodziewały się aż takiego zainteresowania swoją inicjatywą. Okazało się, że tysiące innych rodziców chciałoby ustanowić granicę wieku w zakresie używania smartfonów na 14 lat. A granicę korzystania z mediów społecznościowych nawet na 16 lat. – Na naszych oczach, w ciągu pół godziny, w całym kraju powstało 30 lokalnych grup. I te stale się rozwijają – doprecyzowała Fernyhough.
Rodzice, którzy poszli za przykładem Fernyhough i Greenwell są zdania, że smartfony wystawiają dzieci na „świat, na który nie są one gotowe”. W sieci dzieci mają dostęp do pornografii i szkodliwych treści dotyczących samookaleczeń i samobójstw. – Uderzyło mnie, że dzieci po prostu nie potrzebują [smartfona]. W tym wieku one go nie potrzebują. Starego typu telefon da im wszystko, czego potrzebują – tłumaczy Fernyhough. I dodaje: – Myślałyśmy, że mamy skrajne poglądy. Dlatego chciałyśmy okazać sobie wzajemną solidarność. Ale zdałyśmy sobie sprawę, że (..) wiele osób czuło się tak jak my. Choć miało poczucie, że nie mogą o tym rozmawiać.
Dodajmy, że według Ofcom aż 91 proc. dzieci w Wielkiej Brytanii posiada smartfon do 11. roku życia. Z kolei aż 44 proc. dzieci dostaje smartfon do 9. roku życia.