czwartek, 19 września, 2024

Ucieczka z ubóstwa w UK staje się coraz trudniejsza. Biedni są w coraz gorszej sytuacji

Według analiz przeprowadzonych przez Joseph Rowntree Foundation sześć milionów najuboższych ludzi mieszkających w Wielkiej Brytanii potrzebowałoby ponad dwukrotnie większych dochodów, aby wyjść z sytuacji, w jakiej się obecnie znajdują.

Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Joseph Rowntree Foundation, w przeciągu ostatnich dwudziestu lat wychodzenie z ubóstwa w UK stało się jeszcze trudniejsze. Postęp w tym względzie został zahamowany po tym, jak władzę w kraju objęła Partia Konserwatywna w 2010 roku, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Od połowy lat 90. XX wieku wzrósł poziom trudności w pokonywaniu trudności w tym względzie, na co nałożyły się lata „politycznych niepowodzeń” w walce z ubóstwem.

W raporcie na temat ubóstwa w Wielkiej Brytanii za rok 2024 stwierdzono, że 6 milionów najbiedniejszych ludzi – żyjących w bardzo głębokim ubóstwie – musiałoby średnio ponad dwukrotnie zwiększyć swoje dochody, aby wyjść z sytuacji, w której się znajdują.

Pogłębianie się ubóstwa w UK

Według najnowszych oficjalnych danych za lata 2021–2022 przeciętna osoba żyjąca w ubóstwie miała dochody o 29% poniżej progu ubóstwa, w porównaniu z różnicą wynoszącą 23% w połowie lat 90. Dodajmy, iż za osoby żyjące poniżej progu ubóstwa uważa się osoby mieszkające w gospodarstwie domowym, których dochód wynosi poniżej 60% mediany zarobków, po odjęciu kosztów związanych z mieszkaniem.

W przypadku najuboższych gospodarstw domowych – żyjących w bardzo głębokim ubóstwie – średni dochód kształtował się o 59% poniżej granicy ubóstwa, przy czym różnica ta wzrosła o około dwie trzecie w ciągu ostatnich 25 lat.

Bieda ludzi mieszkających na Wyspach staje się coraz poważniejszym problemem

Przykładowo, w przypadku rodziny z dwójką dzieci, które nie przekroczyły jeszcze 14. roku życia, granica ubóstwa wynosi 21 900 funtów w ramach dochodu. Natomiast dochód poniżej 14 600 funtów określa się jako bardzo głębokie ubóstwo.

Liczba osób żyjących w bardzo głębokim ubóstwie w UK wzrosła z około 4,5 miliona w połowie lat 90. Wówczas, dotarcie do granicy ubóstwa wymagałoby zarobków na poziomie 7700 funtów. Teraz liczba ta wynosi około 6 milionów, a dotarcie do minimum wymagałoby dodatkowych 12 800 funtów.

– W ciągu ostatnich dwóch dekad byliśmy świadkami pogłębiania się ubóstwa, a coraz więcej rodzin znajdowało się coraz bardziej poniżej progu ubóstwa – komentuje Paul Kissack, dyrektor naczelny JRF, jak cytujemy za „Guardianem”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?