UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Zaleca, aby zgromadzić tyle żywności, wody i artykułów pierwszej potrzeby, aby wystarczyło na 72 godziny.

Podając swoją pierwszą strategię gotowości, Komisja Europejska stwierdziła, że chce zachęcić obywateli UE do podejmowania „proaktywnych działań w celu przygotowania się na kryzysy”. Miałoby to być „opracowanie planów awaryjnych dla gospodarstw domowych i gromadzenie niezbędnych zapasów”.

Zapasy na wypadek katastrofy

Mieszkańców Unii Europejskiej zachęca się, aby robili zapasy na wypadek katastrofy, które wystarczyłyby im na 72 godziny. Tak naprawdę celem europejskiej strategii miałoby być zwiększenie gotowości dotyczącej powodzi, pożarów, pandemii i ataków militarnych.

Komisja Europejska zainspirowała się w poradach na wypadek katastrofy planami Niemiec i krajów nordyckich. Rozpowszechniały one broszury informacyjne i tworzyły aplikacje, w których doradzano obywatelom, co mają zrobić w razie ataku militarnego i innego kryzysu narodowego.

Europejska komisarz ds. gotowości i zarządzania kryzysowego, Hadja Lahbib, powiedziała reporterom:

– Mówimy państwom członkowskim: 72 godziny samowystarczalności jest tym, co zalecamy.

Hadja Lahbib opublikowała filmik, na którym w żartobliwy sposób omawia swoje zapasy awaryjne
Hadja Lahbib opublikowała filmik, na którym w żartobliwy sposób omawia swoje zapasy awaryjne / fot. Getty Images

Z czego powinny składać się zapasy?

Hadja Lahbib zapytana o to, co obywatele powinni gromadzić w ramach zapasów, odesłała do filmu w mediach społecznościowych. Prezentuje na nim torbę awaryjną.

Przy jazzowej ścieżce dźwiękowej, Lahbib w żartobliwy sposób omawia swoje zapasy awaryjne. Są w nich dokumenty tożsamości w wodoodpornym opakowaniu, żywność w puszkach, woda butelkowa, zapałki, scyzoryk szwajcarski, gotówka, karty do gry, leki i małe radio.

Strategię związaną z zapasami na wypadek katastrofy opracowano w celu zapewnienia lepszej koordynacji UE oraz świadomości społecznej w odpowiedzi na szereg zagrożeń. A są wśród nich ekstremalne zjawiska pogodowe, pandemie, cyberataki oraz inwazje wojskowe.

W dokumencie podano:

– Musimy przygotować się na zdarzenia i kryzysy na dużą skalę. Związane z wieloma sektorami. W tym możliwość zbrojnej agresji, dotykającej jedno lub więcej państw członkowskich.

Komisja Europejska zaapelowała również do ustanowienia ogólnoeuropejskiego dnia gotowości. Miałby on na celu podniesienie świadomości wśród obywateli. Ponadto zachęca do umieszczenia tematu w programach nauczania w szkołach.

Przeczytaj także

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Czy nielegalni imigranci z centrów dublińskich w Niemczech trafiają do Polski?

Centra Dublińskie budzą wiele kontrowersji i obaw. Niemcy umieścili takie ośrodki na granicy z Polską, co wzbudzało liczne obawy o przerzucanie problemu nielegalnych imigrantów do Polski.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport