UK już działa ws. ocieplenia klimatu – od kwietnia przyszłego roku zakazane zostaną plastikowe słomki i patyczki do uszu

Fot. Getty

Minister środowiska Michael Gove zapowiedział, że zakaz używania plastikowych słomek, mieszadełek do napojów i patyczków do uszu wejdzie w życie już od kwietnia przyszłego roku. Wielka Brytania będzie tym samym pionierem w walce z jednorazowymi plastikowymi przedmiotami w Europie. 

- Advertisement -

Działania na szeroką skalę dotyczące zakazu używania jednorazowych plastikowych kubeczków, talerzyków, słomek, sztućców czy patyczków do uszu podjęła w ostatnim czasie Unia Europejska. Jednak w krajach Wspólnoty zakaz będzie obowiązywał dopiero od początku 2021 r. Tymczasem w Wielkiej Brytanii przedmioty takie jak plastikowe słomki, mieszadełka do napojów i patyczki do uszu znikną ze sklepowych półek już w kwietniu przyszłego roku. Decyzję dotyczącą szybszego wprowadzenia zakazu minister ds. środowiska, żywności i spraw wsi Michael Gove podjął po szerokich konsultacjach społecznych, które pokazały, że wycofanie jednorazowych plastikowych produktów ze sklepów popiera przeważająca część społeczeństwa w UK.

Czytaj także: Przerażający wzrost zanieczyszczenia plastikiem w UK. Liczba wypadków spowodowanych odpadami wzrosła o 22 proc. wśród dzikich zwierząt

Mieszkańcy Wysp używają rocznie 8,5 mld plastikowych słomek, 316 mln plastikowych mieszadełek i 1,8 mld jednorazowych patyczków do uszu. Rząd potwierdził jednak, że z zakazu będą wyłączone niektóre instytucje i niektórzy ludzie. Oznacza to, że plastikowe jednorazowe przedmioty nadal będą mogły być stosowane chociażby w szpitalach lub w innych miejscach, w których ich użycie będzie podyktowane wymogami bezpieczeństwa lub ścisłego zachowani higieny. 

To się czyta: Plastik z kosmosu? Na Tytanie znaleziono propen

– Potrzebne są pilne i zdecydowane działania, aby zaradzić zanieczyszczeniu plastikiem oraz by chronić środowisko. Te przedmioty są najczęściej używane przez zaledwie kilka minut, a rozkładają się przez setki lat i lądują ostatecznie w morzach i oceanach, gdzie szkodzą cennemu życiu morskiemu – powiedział Gove. – Dzisiaj więc podejmuję działania zmierzające do cofnięcia trendu zanieczyszczania środowiska plastikiem i do zapewnienia, że pozostawimy środowisko bardziej czyste dla przyszłych pokoleń – dodał minister.  

 

 

Zobacz też: Nowe, plastikowe funty. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Teksty tygodnia

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Naprawa „elektryka” tylko z pozwoleniem. Koncerny ścigają niezależnych mechaników

Coraz więcej niezależnych mechaników i serwisów na świecie musi liczyć się z ryzykiem pozwów ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych. Oficjalnie przyczyną są względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczą koncerny, ingerowanie w systemy EV bez odpowiednich uprawnień może zagrażać zarówno użytkownikom, jak i infrastrukturze informatycznej pojazdu.

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Fałszywe tablice rejestracyjne zalewają brytyjskie drogi. System zawodzi

W Wielkiej Brytanii nasila się niebezpieczny proceder wykorzystywania fałszywych lub sklonowanych tablic rejestracyjnych. Obecny system ich wydawania jest dziurawy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie