Volkswagen tnie koszty. Z koncernu odejdzie kilkadziesiąt tysięcy pracowników

Volkswagen, borykający się z problemami finansowymi, zdecydował o przeprowadzeniu restrukturyzacji. W ten sposób chce zmniejszyć koszty operacyjne i usprawnić procesy produkcyjno-rozwojowe.

Mimo że firma w ubiegłym roku osiągnęła ponad 12 miliardów euro zysku netto, to ten wynik wcale nie jest imponujący. A to z tego powodu, że był on o blisko jedną trzecią niższy niż rok wcześniej. Marża spadła z 7 do 5,9 proc.

- Advertisement -

Miękkie lądowanie przed emeryturą – Volkswagen zachęca do odejścia z pracy

Przynajmniej na razie redukcja zatrudnienia w Volkswagenie odbywa się łagodnie, przede wszystkim na zasadzie dobrowolności. Programy, które przewidują odejścia z pracy, obejmują atrakcyjne warunki finansowe mające zachęcić pracowników do skorzystania z tej opcji.

W ramach planu do 2030 roku niemiecki koncern planuje zmniejszyć zatrudnienie w swoich fabrykach o 35 tys. pracowników. Już teraz ponad 20 tys. osób skorzystało z programów dobrowolnego odejścia oferujących m.in. wcześniejsze emerytury i odprawy sięgające nawet 400 tys. euro. Wysokość odpraw jest uzależniona od stażu pracy.

Według „Bilda” około dwie trzecie osób decydujących się na wcześniejsze odejście przejdzie najpierw na niepełny wymiar godzin pracy, stopniowo przygotowując się do emerytury. Na ten moment rzecznik Volkswagena nie podał łącznej kwoty, którą firma przeznaczy na wypłatę świadczeń.

Mniej staży, więcej oszczędności – 1,5 miliarda euro w planie redukcji kosztów

Zapowiadane odejścia to dopiero początek planu oszczędnościowego. Od 2026 roku Volkswagen zamierza ograniczyć liczbę oferowanych staży z 1400 do 600 rocznie. Na tym posunięciu koncern zaoszczędzi około 1,5 miliarda euro rocznie.

volkswagen
Volkswagen jest w tarapatach i aby ratować firmę około 130 tys. pracowników zgodziło się na zamrożenie wynagrodzeń / fot. Getty Images

Ponadto około 130 tys. pracowników zgodziło się na zamrożenie wynagrodzeń. Zrezygnowano również z wypłaty wcześniejszego dodatku urlopowego, który wynosił prawie 1300 euro.

Zatrudnienie pod ochroną, ale z korektą

Działania Volkswagena mają poprawić kondycję finansową firmy i zagwarantować stabilność niemieckim zakładom produkcyjnym. Według związku zawodowego IG Metall restrukturyzacja jest próbą uniknięcia całkowitego zamknięcia fabryk oraz masowych zwolnień, które jeszcze do niedawna były poważnym zagrożeniem.

Dzięki wdrożonym rozwiązaniom możliwe będzie utrzymanie zatrudnienia na poziomie, który pozwoli firmie na dalszy rozwój z jednoczesnym ograniczeniem negatywnych skutków kryzysu w branży motoryzacyjnej.

Przeczytaj także

Wypadek w Bohmte. Chłopiec skakał na trampolinie. Potrącił go samochód, który wbił się w dach

Do niezwykłego wypadku doszło w Bohmte. Samochód uderzył w dziecko skaczące na trampolinie, a następnie wbił się w dach stodoły. Kilka osób zostało rannych, a stan potrąconego siedmiolatka jest ciężki.

W Niemczech przyczyną politycznego sporu stały się… wakacje

Południowe kraje związkowe Niemiec – Bawaria i Badenia-Wirtembergia – od lat korzystają z najbardziej dogodnego terminu wakacji letnich. Taki układ od dawna budzi niezadowolenie wśród pozostałych landów.

Tylko co trzeci student w Niemczech kończy studia w terminie

W Niemczech coraz więcej osób rozpoczyna studia, ale coraz mniej kończy edukację w standardowym terminie.

Frustracja polskich kierowców na polsko-niemieckiej granicy

Polscy kierowcy skarżą się na korki i opóźnienia wynikające z przywrócenia kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Zmiany wpływają negatywnie na branżę transportową.

Czy zamordował polską teściową? Głośny proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw

14 lipca w Berlinie rozpoczął się głośny proces lekarza oskarżonego o 15 morderstw. Najprawdopodobniej zabójstw było więcej. Prokuratura prowadzi dochodzenie w przypadku kolejnych 71 podejrzanych przypadków śmierci z udziałem lekarza.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport