W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

To przełomowy moment w irlandzkiej transplantologii i zarazem ważny sygnał dla obywateli.

- Advertisement -

W Irlandii zgoda na przeszczep narządów będzie domyślna, ale zawsze masz prawo powiedzieć „nie”

Zgodnie z nowym prawem każdy obywatel (dorosły mieszkaniec Irlandii) zostanie automatycznie uznany za potencjalnego dawcę organów po śmierci. Z tego domyślnego statusu można się wypisać, rejestrując swój sprzeciw w rejestrze prowadzonym przez HSE (Health Service Executive).

To podejście różni się od dotychczasowego modelu, który wymagał wcześniejszego wyrażenia zgody na dawstwo. Nowe prawo ma charakter „miękki”, ponieważ zakłada domyślną zgodę, ale nadal respektuje decyzję rodziny zmarłego.

W Irlandii na przeszczep organu czeka przeszło 600 pacjentów, tymczasem w ubiegłym roku wykonano jedynie ponad 200 zabiegów transplantacyjnych. Te liczby pokazują ogromną różnicę między potrzebami a dostępnością narządów do przeszczepów. Nowe prawo powinno pomóc zasypać tę przepaść.

Ostateczna decyzja należy do bliskich

Mimo że nowe przepisy formalnie wprowadzają automatyczną zgodę, organy nie zostaną pobrane bez rozmowy z bliskimi i poszanowania ich stanowiska. Ustawa wymaga, by to wyznaczony członek rodziny – zwykle ktoś, kto był głównym kontaktem medycznym – udzielił ostatecznej zgody. Personel medyczny zobowiązano do podejścia pełnego empatii i szacunku.

Właśnie dlatego system nazwano „miękkim sprzeciwem”, ponieważ zakłada on elastyczność i możliwość odmowy. Nawet jeśli formalny sprzeciw nie został zarejestrowany.

przeszczep narządów
W Irlandii na przeszczep organu czeka kilkuset pacjentów / fot. Getty Images

Minister zdrowia, Jennifer Carroll MacNeill, zapowiada, że nowe przepisy są dużym krokiem w kierunku efektywnego i sprawiedliwego systemu transplantacyjnego. Ich celem jest z jednej strony zwiększenie liczby dawców, a z drugiej – stworzenie mechanizmu lepiej odpowiadającego potrzebom pacjentów oraz zapewniającego większą przejrzystość.

Być może niedługo dobrowolnie oddasz nerkę osobie, której nie znasz

Zmiana prawa to oprócz kwestii czysto formalnej impuls do dyskusji o tym, czym jest dawstwo organów, jak może uratować życie i dlaczego tak ważne jest podejmowanie świadomych decyzji.

Human Tissue Act to dokument kompleksowo regulujący kwestie przeszczepów. Oprócz standaryzacji tematyki dawców pośmiertnych przepisy otwierają drogę do dobrowolnego przekazania narządu – np. nerki – komuś, kogo dawca nie zna osobiście.

W związku ze zmianą prawa każdy Irlandczyk powinien teraz na spokojnie świadomie podejść do tematu, rozważyć decyzję i wybrać którąś z dróg. Jeśli chce zostać potencjalnym dawcą – nie musi nic robić; zostanie nim automatycznie. Jeżeli ma wątpliwości i nie zgadza się na pobranie organów po śmierci – powinien zarejestrować swój sprzeciw w rejestrze HSE.

Przeczytaj także

Komu przysługuje darmowa telewizja i dodatek 420 euro

Po ukończeniu 70 roku życia w Irlandii przysługuje bezpłatna licencja na telewizję w ramach Household Benefits Package (HBP). Kto jeszcze może wnioskować o świadczenie na telewizję i dofinansowanie na media?

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Ryanair pozwoli pasażerom zabrać większy bagaż

Na pokład samolotu Ryanaira będzie można wnosić większy bagaż osobisty bez ponoszenia dodatkowych opłat. To odpowiedź na unijne przepisy dotyczące ujednolicenia zasad przewozu bagażu we wszystkich liniach lotniczych działających na terenie wspólnoty europejskiej.

Irlandia podnosi zasiłki i dostosowuje pomoc do rzeczywistości

Opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych to szczególna grupa pobierających zasiłki. Ludzie poświęcają swoje życie by troszczyć się o najbliższych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport