W Monachium za jednorazowy bilet autobusowy zapłacisz rekordowo dużo

Dojazd do centrum miasta na zakupy czy spotkanie ze znajomymi coraz częściej wiąże się ze sporym wydatkiem. Jazda komunikacją miejską do najtańszych nie należy.

Jak wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez platformę HousingAnywhere, komunikacja miejska w wielu europejskich metropoliach może mocno uderzyć po kieszeni. Liderem pod względem kosztów przejazdu jest Monachium.

- Advertisement -

Monachium ma najdroższe jednorazowe bilety autobusowe w Europie

W badaniu przeanalizowano ceny biletów w 54 największych miastach Europy – wzięto pod uwagę najtańsze bilety jednorazowe obowiązujące w granicach centrum oraz ceny miesięcznych abonamentów.

Wyniki są jednoznaczne: najdrożej jest w Monachium. Mieszkańcy tego niemieckiego miasta płacą za jednorazowy przejazd autobusem, metrem lub tramwajem aż 4,1 euro. Na drugim miejscu znalazł się Sztokholm (3,94 euro), a podium zamyka Hamburg (3,9 euro).

Dalsze miejsca w zestawieniu również zdominowały niemieckie miasta. W Berlinie i Frankfurcie jednorazowy przejazd kosztuje 3,8 euro, w Kolonii – 3,7 euro, a w takich miastach jak Düsseldorf, Dortmund, Essen czy Hannover – zapłacimy po 3,6 euro.

Londyn najdroższy na dłuższą metę – miesięczny abonament przekracza 200 euro

W zestawieniu uwzględniono również ceny miesięcznych abonamentów i tutaj lider się zmienił. Najwięcej płacą mieszkańcy Londynu, bo aż 204,32 euro miesięcznie.

bilet autobusowy
W Monachium najwięcej zapłacimy za jednorazowy bilet autobusowy, natomiast bilet miesięczny najwięcej kosztuje w Londynie / fot. Getty Images

W Niemczech miesięczne bilety również należą do drogich, ale sytuację częściowo równoważy tzw. ogólnokrajowy bilet, który pozwala na podróżowanie po kraju za niespełna 60 euro miesięcznie.

Skąd wzięły się tak wysokie ceny? Z powodu rosnących kosztów utrzymania transportu

Monachijski Związek Transportu i Taryf podniósł ceny biletów ostatni raz 1 stycznia 2025 roku o blisko 5 proc.

Szef MVV, Bernd Rosenbusch, tłumaczył tę decyzję drastycznym wzrostem kosztów operacyjnych, w tym przede wszystkim kosztów pracy oraz cen materiałów eksploatacyjnych. Jak zaznaczył, podwyżki – mimo że budzą zrozumiałe niezadowolenie pasażerów – są konieczne, by utrzymać jakość i ciągłość usług.

Przeliczeń walutowych dokonano według kursów z 27 maja 2025 roku.

Przeczytaj także

Wirus polio znów wykryty w Niemczech. Sprawdź, jak się przed nim ochronić

Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed ponownym zagrożeniem związanym z wirusem polio. W ostatnich tygodniach w Niemczech wykryto go w próbkach ścieków z miast takich jak Drezno, Moguncja, Monachium i Stuttgart.

Limitowanie miejsca dla dzieci imigrantów w niemieckich szkołach

Niemiecka minister edukacji, Karin Prien z CDU podzieliła się kontrowersyjnym pomysłem, aby szkoły ograniczyły liczbę dostępnych miejsc dla dzieci imigrantów.

Najpierw obowiązki, potem przywileje. Polityka Niemców wobec obcokrajowców

W niemieckim powiecie St. Wendel w Saarland testowany jest specjalny program integracyjny dla osób ubiegających się o azyl. Inicjatorem projektu jest starosta Udo Recktenwald. Lokalny polityk postanowił wprowadzić zasadę „najpierw obowiązki, potem przywileje”.

Tysiące pracowników odczują skutki kontroli na granicy Polski z Niemcami

W poniedziałek 7 lipca Polska oficjalnie przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Decyzja była odpowiedzią na wcześniejsze zaostrzenie kontroli po stronie niemieckiej. Skutki gospodarcze tego kroku zaczynają już być widoczne zwłaszcza w regionach przygranicznych.

Nielegalni migranci w prosty sposób omijają lądowe kontrole graniczne

Z powodu wzmożonych kontroli na niemieckich granicach lądowych coraz więcej nielegalnych migrantów decyduje się na podróż samolotem. Wykorzystują do tego system Schengen, który umożliwia swobodne przemieszczanie się między państwami bez kontroli granicznych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport