Irlandia stała się europejskim polem testowym dla jednego z najbardziej obiecujących rozwiązań edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. To asystent AI.
Prawie 50 szkół podpisało umowę z firmą EdTech Merlyn Mind i centrum badawczym Learnovate Centre z Trinity College Dublin. W ramach tego projektu aż 300 nauczycieli testuje w klasach przełomowe narzędzie Merlyn Origin, czyli asystenta AI zaprojektowanego z myślą o odciążeniu pedagogów i zwiększeniu efektywności nauczania.
Asystent AI Merlyn Origin pozwala ograniczyć biurokratyczną pracę nauczyciela
Merlyn Origin to cyfrowy asystent oparty na generatywnej sztucznej inteligencji. Został stworzony z myślą o nauczycielach, którzy każdego dnia zmagają się z dużym obciążeniem administracyjnym i powtarzalnymi zadaniami. Narzędzie automatyzuje wiele z tych czynności – od tworzenia planów lekcji i rubryk ocen po natychmiastowe generowanie informacji zwrotnej dla uczniów. Wszystko można wykonać za pomocą kilku kliknięć.
Jedną z najbardziej innowacyjnych funkcji Merlyn Origin jest właśnie sterowanie głosowe. Dzięki temu nauczyciele mogą bezdotykowo obsługiwać różne urządzenia w klasie – laptopy, tablice multimedialne czy projektory – i w pełni skupić się na kontakcie z uczniami.
Od testów do transformacji. AI coraz bliżej irlandzkiej edukacji
Zakończona właśnie pierwsza faza pilotażu w irlandzkich szkołach dostarczyła cennych informacji. Zebrane dane teraz specjaliści wykorzystają do dalszego udoskonalania systemu. Na ich podstawie powstanie zmodyfikowana wersja narzędzia i zostanie wdrożona w kolejnej fazie programu – od początku nowego roku szkolnego.

Celem jest pełne dostosowanie Merlyn Origin do specyfiki irlandzkiego systemu edukacji. Organizatorzy mają nadzieję, że udany pilotaż otworzy drogę do szerokiego wdrożenia narzędzia w szkołach w całym kraju.
Merlyn Origin ma sukcesy w USA
Merlyn Origin wdrożono już w ponad 10 tys. klas w Stanach Zjednoczonych, a skuteczność systemu potwierdzono badaniami. Nauczyciele, którzy korzystali z AI przez 7 tygodni, raportowali widoczne ograniczenie czasu poświęcanego na zadania administracyjne. Dzięki temu mogli więcej czasu przeznaczyć na bezpośrednią pracę z uczniami i rozwijanie ich potencjału.
Co istotne, ta technologia ogranicza stres zawodowy wśród nauczycieli, szczególnie tego związanego z obsługą narzędzi cyfrowych. Nie każdy bowiem sprawnie obsługuje sprzęt elektroniczny. Dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi nauczyciele mogą skupić się na pracy z uczniami, zamiast na walce z technologią.