W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Od 1 stycznia 2025 r. w Wielkiej Brytanii wycofane zostaną wszelkie fizyczne dokumenty potwierdzające status imigracyjny. Każdy zatem, kto nie posiada jeszcze elektronicznego potwierdzenia swojego statusu imigracyjnego, musi do końca roku postarać się o e-Wizę. To kolejny pomysł rządu, po ETA, który zmierza do ścisłej kontroli osób przebywających w UK. 

E-Visa – co to za dokument i kto go potrzebuje w UK?

Z dniem 1 stycznia 2025 r. Home Office zamierza całkowicie zrezygnować z wydawania fizycznych dokumentów potwierdzających status imigracyjny w Wielkiej Brytanii. Ale dokumenty takie, w postaci biometrycznych kart pobytu (ang. biometric residence permits, BRC) i adnotacji w paszporcie w formie pieczątek z mokrym tuszem i winiet posiada jeszcze znacząca liczba imigrantów legalnie przebywających na terenie UK. I to właśnie oni, do końca grudnia tego roku, muszą się postarać o e-Wizę.

- Advertisement -

Home Office stawia na wizy elektroniczne w celu ostatecznego zdigitalizowania całego systemu imigracyjnego. E-Visas, podobnie jak inne dokumenty elektroniczne, mają stanowić pełny, internetowy rejestr statusu imigracyjnego cudzoziemców, obejmujący szczegółowe informacje dotyczące pozwolenia na pobyt w UK, na podejmowanie pracy, na wynajem, a także na dostęp do funduszy publicznych. Wyrobienie e-Visa to czysta formalność, która nie wpłynie w żaden sposób na status imigracyjny cudzoziemca i przywileje, z których korzysta. Natomiast wiza w postaci elektronicznej pozwoli ochronić imigranta przed kradzieżą tożsamości lub jakąkolwiek inną formą manipulacji.

Procedura przejścia na e-Wizę dla posiadaczy BPR i adnotacji w paszporcie

Osoby posiadające biometryczną kartę pobytu BRP będą musiały najpierw utworzyć konto w internetowym systemie Home Office UKVI (UK Visas and Immigration), a następnie zawnioskować o wydanie e-Visa. UKVI z wszystkimi posiadaczami BRP będzie się kontaktował za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej w celu poinformowania ich, co należy zrobić.

Jeśli z kolei chodzi o osoby, które posiadają w paszportach pieczątki z mokrym tuszem i naklejki winietowe, to będą one musiały złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt NTL (No-Time Limit). W razie pomyślnego rozpatrzenia wniosku, imigrant otrzyma biometryczną kartę pobytu BRP, a następnie będzie mógł przejść tę samą procedurę, co posiadacze BRP, poprzez utworzenie konta w UKVI.

Do wszystkich osób, które nie posiadają jeszcze elektronicznego potwierdzenia statusu migracyjnego, zwróciła się właśnie Minister ds. migracji i obywatelstwa Seema Malhotra. – Wszyscy, którzy mają fizyczne dokumenty imigracyjne, są proszeni o podjęcie działań już teraz, aby przejść na eVisa. Chcę zapewnić wszystkich, którzy tego potrzebują, że dostępne są dla nich bezpłatne porady i wsparcie – powiedziała.

Co z Polakami z settled status?

Według informacji dostępnych na stronach Home Office, osoby zamieszkujące UK, które są częścią EU Settlement Scheme posiadają już e-Wizę, gdyż mają konta UKVI.

W gorszej sytuacji są osoby, które nie postarały się o settled status. Home Office zachęca je do złożenia aplikacji jak najszybciej. Pomimo, że termin na aplikacje o settled status już dawno minął, wniosek ma nadal szanse na pozytywne rozpatrzenie. Jest to konieczne dla legalizacji pobytu w UK.

Organizacje imigranckie biją na alarm

Pełna digitalizacja systemu migracyjnego nie podoba się organizacjom imigranckim, które ostrzegają przed powtórzeniem się skandalu Windrush. W wyniku skandalu, do którego doszło w zeszłej dekadzie, przymusowej deportacji z Wielkiej Brytanii poddano wiele osób przybyłych do UK w latach 1948–1973 z byłych brytyjskich kolonii na Karaibach.

Teraz organizacje imigranckie ponownie obawiają się, że tysiące osób może bezpodstawnie zostać zatrzymanych, pozbawionych ustawowych praw obywatelskich, a nawet przymusowo deportowanych w razie niedopełnienia formalności w zakresie e-Visas. – Rząd kontynuuje całkowicie nierealny program digitalizacji, który już zrujnował życie wielu obywatelom UE w Wielkiej Brytanii. Teraz podważy to prawa czterech milionów kolejnych migrantów, pozostawiając ludzi bez wiarygodnego dowodu ich statusu imigracyjnego i w rękach wrogiego środowiska. Potrzebujemy, by minister spraw wewnętrznych zabezpieczył ludzi przed znalezieniem się na skraju przepaści. Potrzebujemy, by minister zaczął współpracować ze społeczeństwem obywatelskim w celu wdrożenia lepszej formy statusu cyfrowego, umożliwiającej utworzenie fizycznej kopii zapasowej – w tych słowach do rządu laburzystów zaapelowała Monique Hawkins z organizacji the3million.

A w podobnym tonie wypowiedziała się też Sara Alsherif z Open Rights Group, mówiąc: – Program e-Visa to kolejny nieudany projekt informatyczny, który może mieć daleko idące konsekwencje dla tysięcy ludzi w Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie wyciągnęło wniosków z poprzednich błędów. Ani nie wsłuchało się w obawy migrantów i grup, które ich reprezentują. Ponieważ termin składania wniosków o e-wizy upływa za kilka miesięcy, wzywamy nowego ministra spraw wewnętrznych do podjęcia pilnych działań w celu zapobieżenia w przyszłym roku sytuacji takiej jak afera Windrush.

Teksty tygodnia

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie