czwartek, 19 września, 2024

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Od 1 stycznia 2025 r. w Wielkiej Brytanii wycofane zostaną wszelkie fizyczne dokumenty potwierdzające status imigracyjny. Każdy zatem, kto nie posiada jeszcze elektronicznego potwierdzenia swojego statusu imigracyjnego, musi do końca roku postarać się o e-Wizę.

E-Visa – co to za dokument i kto go potrzebuje w UK?

Z dniem 1 stycznia 2025 r. Home Office zamierza całkowicie zrezygnować z wydawania fizycznych dokumentów potwierdzających status imigracyjny w Wielkiej Brytanii. Ale dokumenty takie, w postaci biometrycznych kart pobytu (ang. biometric residence permits, BRC) i adnotacji w paszporcie w formie pieczątek z mokrym tuszem i winiet posiada jeszcze znacząca liczba imigrantów legalnie przebywających na terenie UK. I to właśnie oni, do końca grudnia tego roku, muszą się postarać o e-Wizę.

Home Office stawia na wizy elektroniczne w celu ostatecznego zdigitalizowania całego systemu imigracyjnego. E-Visas, podobnie jak inne dokumenty elektroniczne, mają stanowić pełny, internetowy rejestr statusu imigracyjnego cudzoziemców, obejmujący szczegółowe informacje dotyczące pozwolenia na pobyt w UK, na podejmowanie pracy, na wynajem, a także na dostęp do funduszy publicznych. Wyrobienie e-Visa to czysta formalność, która nie wpłynie w żaden sposób na status imigracyjny cudzoziemca i przywileje, z których korzysta. Natomiast wiza w postaci elektronicznej pozwoli ochronić imigranta przed kradzieżą tożsamości lub jakąkolwiek inną formą manipulacji.

Procedura przejścia na e-Wizę dla posiadaczy BPR i adnotacji w paszporcie

Osoby posiadające biometryczną kartę pobytu BRP będą musiały najpierw utworzyć konto w internetowym systemie Home Office UKVI (UK Visas and Immigration), a następnie zawnioskować o wydanie e-Visa. UKVI z wszystkimi posiadaczami BRP będzie się kontaktował za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej w celu poinformowania ich, co należy zrobić.

Jeśli z kolei chodzi o osoby, które posiadają w paszportach pieczątki z mokrym tuszem i naklejki winietowe, to będą one musiały złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt NTL (No-Time Limit). W razie pomyślnego rozpatrzenia wniosku, imigrant otrzyma biometryczną kartę pobytu BRP, a następnie będzie mógł przejść tę samą procedurę, co posiadacze BRP, poprzez utworzenie konta w UKVI.

Do wszystkich osób, które nie posiadają jeszcze elektronicznego potwierdzenia statusu migracyjnego, zwróciła się właśnie Minister ds. migracji i obywatelstwa Seema Malhotra. – Wszyscy, którzy mają fizyczne dokumenty imigracyjne, są proszeni o podjęcie działań już teraz, aby przejść na eVisa. Chcę zapewnić wszystkich, którzy tego potrzebują, że dostępne są dla nich bezpłatne porady i wsparcie – powiedziała.

Organizacje imigranckie biją na alarm

Pełna digitalizacja systemu migracyjnego nie podoba się organizacjom imigranckim, które ostrzegają przed powtórzeniem się skandalu Windrush. W wyniku skandalu, do którego doszło w zeszłej dekadzie, przymusowej deportacji z Wielkiej Brytanii poddano wiele osób przybyłych do UK w latach 1948–1973 z byłych brytyjskich kolonii na Karaibach.

Teraz organizacje imigranckie ponownie obawiają się, że tysiące osób może bezpodstawnie zostać zatrzymanych, pozbawionych ustawowych praw obywatelskich, a nawet przymusowo deportowanych w razie niedopełnienia formalności w zakresie e-Visas. – Rząd kontynuuje całkowicie nierealny program digitalizacji, który już zrujnował życie wielu obywatelom UE w Wielkiej Brytanii. Teraz podważy to prawa czterech milionów kolejnych migrantów, pozostawiając ludzi bez wiarygodnego dowodu ich statusu imigracyjnego i w rękach wrogiego środowiska. Potrzebujemy, by minister spraw wewnętrznych zabezpieczył ludzi przed znalezieniem się na skraju przepaści. Potrzebujemy, by minister zaczął współpracować ze społeczeństwem obywatelskim w celu wdrożenia lepszej formy statusu cyfrowego, umożliwiającej utworzenie fizycznej kopii zapasowej – w tych słowach do rządu laburzystów zaapelowała Monique Hawkins z organizacji the3million.

A w podobnym tonie wypowiedziała się też Sara Alsherif z Open Rights Group, mówiąc: – Program e-Visa to kolejny nieudany projekt informatyczny, który może mieć daleko idące konsekwencje dla tysięcy ludzi w Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie wyciągnęło wniosków z poprzednich błędów. Ani nie wsłuchało się w obawy migrantów i grup, które ich reprezentują. Ponieważ termin składania wniosków o e-wizy upływa za kilka miesięcy, wzywamy nowego ministra spraw wewnętrznych do podjęcia pilnych działań w celu zapobieżenia w przyszłym roku sytuacji takiej jak afera Windrush.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.