Walia znosi kolejne restrykcje. Jakie ograniczenia nadal będą obowiązywać?

Fot. Getty

W piątek 28 stycznia 2022 Walia zniosła kolejne restrykcje, które wprowadzono jeszcze w grudniu zeszłego roku. To jednak wcale nie koniec łagodzenia ograniczeń.

Dziś w Walii kolejne poluzowanie restrykcji. Zmiany dotyczą przede wszystkim branży rozrywkowej i gastronomicznej oraz ograniczeń dotyczących spotkań towarzyskich.

 

Walia znosi kolejne restrykcje

Restrykcje w Walii zostały zaostrzone jeszcze w grudniu ubiegłego roku – w związku z wariantem Omikron. W styczniu walijskie władze zdecydowały się jednak na stopniowe znoszenie restrykcji, co obecnie wydaje się szczególnie uzasadnione, ponieważ szczyt zachorowań związanych z nowym wariantem jest już za nami.

W związku z tym od piątku 28 stycznia 2022 następują następujące zmiany w zasadach covidowych w Walii:

  • kluby nocne mogą zostać ponownie otwarte – przypomnijmy, że decyzja o ich zamknięciu weszła w życie miesiąc temu, 27 grudnia 2021
  • w pubach i restauracjach nie obowiązuje już zasada sześciu osób przy jednym stoliku
  • wycofano prawny obowiązek pracy z domu (w okolicznościach to umożliwiających).

Premier Mark Drakeford potwierdził, że najnowsze analizy statystyk wskazują, że poziom zachorowań ustabilizował się i jest pod kontrolą. Podkreślił jednak, że pandemia jeszcze się nie skończyła, dlatego potrzebne jest zachowanie ostrożności i utrzymanie niektórych ograniczeń. W związku z tym, w przeciwieństwie do Anglii, w Walii nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w sklepach, placówkach medycznych i środkach transportu publicznego. W mocy pozostaje także wymóg dotyczący paszportów covidowych przy wejściu na duże eventy, koncerty, do kin, teatrów i klubów nocnych.

Etapy luzowania restrykcji w Walii

Wcześniej, w połowie stycznia, premier Walii ogłosił, że w związku ze spadkiem zachorowań, wprowadzony zostanie plan stopniowego wychodzenia z restrykcji. Plan ten zawierał cztery etapy, a ich stopniowe wprowadzanie pozostaje zależne od bieżących statystyk dotyczących zakażeń.

Etapy zostały zaplanowane jako rozłożone w czasie co najmniej do 10 lutego 2022 – obecnie przed Walią pozostał już ostatnich z tych etapów:

  1. sobota 15 stycznia: imprezy plenerowe będą mogły odbywać się przy widowni do 500 osób (limit wprowadzony w grudniu wynosił 50 osób) – etap osiągnięty
  2. piątek 21 stycznia: koniec ograniczeń co do liczby uczestników na imprezach plenerowych – etap osiągnięty
  3. piątek 28 stycznia: ponowne otwarcie klubów nocnych; koniec ograniczeń dla gastronomii i hotelarstwa; paszporty covidowe mogą być nadal wymagane w takich miejscach, jak kina, teatry, kluby nocne oraz podczas dużych wydarzeń – etap osiągnięty
  4. czwartek 10 lutego: Walia przechodzi do alertu na poziomie 0, co oznacza, że kolejny przegląd sytuacji pandemicznej odbędzie się po upływie trzech tygodni.

 

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie