piątek, 20 września, 2024

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii zostanie podniesiony do 71 lat?

Coraz więcej ekspertów przychyla się do opinii, że w Wielkiej Brytanii nadal trzeba będzie podnosić wiek emerytalny. Już wiemy, że w 2044 r. wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wyniesie 68 lat. Ale na tym raczej się to nie zatrzyma. Obecnie przebąkuje się już o podniesieniu wieku emerytalnego do 70. lub 71. roku życia.

Wiek emerytalny w UK – jak będzie wyglądał?

Obecnie wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii wynosi 66 lat. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W okresie od maja 2026 r. do marca 2028 r. zostanie on podniesiony do 67 lat. Natomiast najprawdopodobniej w 2044 r. wiek emerytalny w UK wzrośnie do 68 lat. Na tym jednak pewnie się nie skończy. Badania pokazują, że osoby urodzone po kwietniu 1970 r. mogą być postawione przed potrzebą pracy nawet do 71. roku życia. Dlaczego? Wszystko to przez brak rąk do pracy, coraz szerszy pakiet usług medycznych i coraz większe obciążenia dla budżetu ze strony wypłacanych emerytur.

Według the Office for Budget Responsibility, tylko w latach 2023–2024 świadczenia emerytalne będą kosztować rząd Wielkiej Brytanii 136 mld funtów. Z czego 124 miliardy funtów zostaną wydane na emerytury państwowe. Do 2050 r. koszt wypłacanych emerytur państwowych i innych świadczeń emerytalnych wzrośnie do 45 mld funtów. A w tym samym czasie koszt usług z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej wzrośnie, bagatela, o 105 mld funtów.

Zmienić musi się cały system. Nie tylko wiek emerytalny

Eksperci zauważają jednak, że zmianie musi ulec nie tylko wiek emerytalny, ale też stan zdrowia pracowników. Tylko bowiem przy założeniu, że pracownicy będą się cieszyć dobrym zdrowiem, będą oni mogli dłużej wykonywać swoje obowiązki zawodowe. David Finch z the Health Foundation jest zdania, że samo podniesienie wieku emerytalnego bez zapewnienia wsparcia pracownikom z problemami zdrowotnymi to droga donikąd. Taki ruch tylko pogorszyłby sytuację poprzez pogłębienie istniejących nierówności zdrowotnych w społeczeństwie. – Rząd powinien zapewnić większe wsparcie osobom już teraz pozostającym bez pracy ze względu na problemy zdrowotne. A pracodawcy mogą w tym pomóc, dostosowując role i utrzymując kontakt z pracownikami przebywającymi na zwolnieniach lekarskich – tłumaczy ekspert.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?