„Wielka Brytania powróciła”. Starmer obiecuje, że Brytyjczycy znów będą decydować o losach Europy

Sir Keir Starmer chce, by między Wielką Brytanią i resztą Europy pojawił się nowy duch współpracy i partnerstwa, dzięki któremu możliwe będzie stawienie czoła obecnym kryzysom. Czy „Wielka Brytania powróciła” już na łono Europy, jak przekonuje nowy premier?

Keir Starmer jako premier stawia na Europę

W przededniu spotkania przywódców państw europejskich w ramach Europejskiej Wspólnoty Politycznej (międzynarodowej organizacji zrzeszającej 45 krajów, utworzonej w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę), Sir Keir Starmer zapowiedział wolę otwarcia nowych stosunków z państwami Europy. Chodzi o zainicjowanie nowego ducha współpracy i partnerstwa, dzięki któremu Europa, jako wspólnota, będzie w stanie stawić czoła obecnym kryzysom. W tym zwłaszcza wojnie w Ukrainie.

– Barbarzyńska wojna wszczęta przez Rosję w dalszym ciągu odbija się echem na naszym kontynencie. A jednocześnie podłe gangi przemytnicze zabierają niewinnych ludzi w niebezpieczne podróże, które tak często kończą się tragedią. Nie możemy być widzami w tym rozdziale historii. Musimy zrobić więcej i pójść dalej. I to nie tylko dla odważnych Ukraińców walczących na pierwszej linii frontu lub osób będących ofiarami handlu ludźmi z kraju do kraju. Ale także po to, aby nasze przyszłe pokolenia z dumą spoglądały wstecz na to, co nasz kontynent wspólnie osiągnął – zaznaczył Keir Starmer, przemawiając przed czwartkowym szczytem EPC w Blenheim Palace. I dodał: – Mówiłem, że zmienię sposób, w jaki Wielka Brytania współpracuje ze swoimi europejskimi partnerami. Jak będzie współpracować na rzecz osiągnięcia postępu w zakresie wyzwań pokoleniowych. Prace rozpoczną się w czwartek na posiedzeniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Bliższe relacje z Europą nie oznaczają starań o ponowne przystąpienie do Unii Europejskiej

Zapowiedź nawiązania z państwami europejskimi bliższych relacji nie oznacza jednak dla Keira Starmera chęci ponownego starania się o członkostwo w Unii Europejskiej. To nowy premier od dawna wyklucza. I konsekwentnie obstawał on przy tym stanowisku także przed ostatnimi wyborami. Starmer będzie jedynie chciał usprawnić pewne procesy zachodzące między Wspólnotą i UK, aby, mówiąc ogólnie, ułatwić zwykłym ludziom życie.

„Wielka Brytania zawsze jest silniejsza, gdy działa w ścisłej współpracy z innymi. Rząd Wielkiej Brytanii wykorzysta szczyt do omówienia bliższej współpracy w walce z nielegalną imigracją i ściślejszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa z europejskimi odpowiednikami. Aby zapewnić Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo” – czytamy w oświadczeniu Downing Street przed szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister technologii nie wyklucza wprowadzenia zakazu social mediów dla nastolatków

Wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej...

Podwyżka rachunków za energię w styczniu. Ile wyniesie?

W styczniu czeka nas (kolejna kwartalna) podwyżka rachunków za energię średnio o 21 funtów rocznie. Ofgem wydał decyzję w tej sprawie.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie