Wielka Brytania uderza w gangi zajmujące się przemytem migrantów

Wielka Brytania sankcjonuje przemyt migrantów. W środę 23 lipca brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie wprowadziło prawdopodobnie pierwszy na świecie reżim sankcyjny skierowany przeciwko gangom wspierającym nielegalną migrację poprzez przemyt ludzi.

Sankcje mają charakter kompleksowy i obejmą zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, które biorą udział w tym procederze. Reżim zakłada zamrażanie aktywów, blokadę kont bankowych oraz odcięcie sprawców od brytyjskiego systemu finansowego.

- Advertisement -

Przemytnicy bezwzględnie żerują na ludzkiej desperacji

Według brytyjskiego rządu proceder przemytu ludzi opiera się na wykorzystywaniu osób znajdujących się w dramatycznej sytuacji życiowej. Migranci, którzy decydują się na zapłatę przemytnikom, narażają się nie tylko na deportację, ale również na niewolniczą pracę i utratę życia podczas niebezpiecznej podróży. Tylko w pierwszej połowie 2025 roku ponad 20 tys. osób dotarło do Wielkiej Brytanii w ten sposób. Było to aż o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Minister spraw zagranicznych David Lammy podkreślił, że przestępcze grupy żerują na nadziei i desperacji ludzi. – Zbyt długo gangi bezkarnie czerpały korzyści z ludzkiego cierpienia, napędzając nielegalną migrację do Wielkiej Brytanii. Nie akceptujemy tego stanu rzeczy – oświadczył polityk.

Sankcje obejmą przemytników, dostawców łodzi i fałszywych dokumentów

W ramach pierwszego pakietu sankcji na celowniku znajdą się m.in.:

  • liderzy gangów organizujących przemyt,
  • dostawcy małych łodzi wykorzystywanych do przepraw przez Kanał La Manche,
  • handlarze fałszywymi dokumentami tożsamości,
  • pośrednicy płatności działający w ramach systemu Hawala wykorzystywanego do ukrywania finansowych śladów działalności przestępczej (jest to nieformalny system przekazywania pieniędzy, który działa poza oficjalnym systemem bankowym i wykorzystuje sieć zaufanych pośredników do transferu środków między różnymi lokalizacjami bez fizycznego przemieszczania pieniędzy).
przemyt migrantów
Gangi bezkarnie czerpią korzyści z ludzkiego cierpienia / fot. Getty Images

Wszystkie z podjętych inicjatyw mają na celu rozbicie całych łańcuchów przemytu ludzi – od finansowania i logistyki, po realizację nielegalnych transportów.

Aby walczyć z przemytem ludzi, trzeba zasilić budżet setkami milionów

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział także przeznaczenie 280 mln funtów do 2028 roku na działania związane z przeciwdziałaniem przemytowi ludzi.

Pieniądze mają zostać wykorzystane na zatrudnienie nowych funkcjonariuszy, w tym śledczych. Część funduszy pójdzie na zakup zaawansowanych technologii służących identyfikacji i rozbijaniu siatek przemytniczych.

Teksty tygodnia

Europejczycy chcą powrotu Wielkiej Brytanii do Unii, ale na pewnych warunkach

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię YouGov wynika, że większość obywateli czterech dużych graczy w UE – Niemiec, Hiszpanii, Francji i Włoch – popiera ponowne przystąpienie Wielkiej Brytanii do Wspólnoty.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Brytyjczycy są dyskryminowani we własnym kraju? Fala oburzenia w UK po zakazie dla 12-latki.

Wielka Brytania nie cichnie po incydencie w szkole. Dziewczynka nie została wpuszczona na szkolną imprezę integracyjną ponieważ założyła sukienkę z motywem brytyjskiej flagi.

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie