Wracasz do Polski? Dowiedz się jak zmienić swój adres w HMRC

Jeśli wracasz na stałe do Polski, ale wciąż będziesz pobierać np. zasiłek z HMRC, to zadbaj o zmianę adresu na polski, ponieważ w przeciwnych wypadku czeki będą nadal przychodziły na stary adres.

Wiele osób zwraca się do nas z pytaniem jak zmienić swój adres w HMRC tak, aby czeki pieniężne przychodziły na polski adres. Jest to dość częsty i powszechny problem, szczególnie u osób, które nie podały swojego konta bankowego. Zanim jednak wyjaśnimy jak zmienić swój adres, damy wam jedną radę.

- Advertisement -

Transfer zasiłku do Polski. Na co zwrócić uwagę wypełniając formularz U2?

Pobierając zasiłek w postaci czeku, który jest następnie przesyłany do Polski należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na taki czek możemy czekać nawet 2 miesiące. Szybciej będzie podać numer konta w brytyjskim banku i potem transferować te pieniądze do polskiego banku.

Jedna z czytelniczek miała natomiast większy problem, ponieważ z jej listu wynikało, że HMRC zdążył wysłać czeki na brytyjski adres, ale inna korespondencja dochodziła do niej do polski. W takiej sytuacji można wyśledzić przesyłkę za pomocą jej numeru, który otrzymuje się od HMRC. Wtedy nie pozostaje nic innego jak interwencja na starym adresie. Aby w przyszłości nie mieć takich problemów, to należy wejść na stronę HMRC i tam online zmienić adres.

 

 

 

Jeśli z jakiegoś powodu nie da się tego zrobić, to na tej samej stronie można zwrócić się do konsultanta, który bez większych problemów powinien zmieć adres.

 Trzeba jednak pamiętać, że HMRC nie będzie chciał zmienić waszego adresu na polski, jeśli nie został poinformowany o fakcie waszego wyjazdu z Wielkiej Brytanii, dlatego przed wyjazdem należy koniecznie powiadomić o tym urząd. Aby to zrobić należy:

– pobrać od pracodawcy (lub z JobCentrePlus) formularz P45

– wypełnić i wysłać do HMRC część 2 i 3 tego formularza

Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem w UK. Na jaką pomoc od państwa możesz liczyć?

Wtenczas urząd będzie powiadomiony o waszej przeprowadzce, a wy będziecie mogli ubiegać się o transfer zasiłku do polski lub zwrot podatku.

 

Teksty tygodnia

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie