Współwłasność miała być remedium na wysokie ceny mieszkań. Teraz jest problemem

Osoby, które dały się skusić i zdecydowały się na zakup mieszkania w formie współwłasności skarżą się, że czują się teraz uwięzieni. Wielu z nich musi przeznaczać ponad połowę swoich dochodów netto na spłatę kredytu hipotecznego, czynsz i opłaty eksploatacyjne.

Współwłasność nie okazała się dobrym rozwiązaniem

Jakiś czas temu wielu ludzi skusiło się na zakup „przystępnego cenowo” mieszkania w formie współwłasności z uwagi na kampanie promujące taki ruch jako dobrą inwestycję i pierwszy krok na drodze do posiadania czegoś na własność. Tymczasem, jak się okazuje, współwłaściciele mają teraz nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ ponoszą ogromne koszty w tytułu takiej współwłasności. I to nie tylko na skutek spłacania rat kredytu hipotecznego, ale też z uwagi na bardzo wysokie opłaty za czynsz i opłaty eksploatacyjne. Jeśli chodzi o te ostatnie, to niektórzy muszą z tego tytułu wykładać nawet 5000 funtów.

Przy zakupie nieruchomości w formie współwłasności koszty z tytułu kredytu hipotecznego, czynszu i opłat za eksploatację nie powinny przekraczać 40 proc. dochodu netto. Ale jak ustalili dziennikarze „The Observer”, wielu ludzi dzielących własność z kimś drugim przeznaczają na to obecnie nawet ponad 50 proc. swoich dochodów. – To najgorsze z możliwych rozwiązań, współwłaścicielstwo, ponieważ mimo że współwłaściciele posiadają tylko część domu, odpowiadają za wszystkie koszty napraw i opłaty za usługi – mówi Suzanne Muna z the Social Housing Action Campaign.

.

Opłaty eksploatacyjne rosną w niekontrolowanym tempie

Dziennikarze „The Observer” ujawnili niedawno skalę podwyżek opłat eksploatacyjnych dokonywanych przez towarzystwa mieszkaniowe. Niestety, w przypadku nieruchomości będących współwłasnością, opłaty takie nie podlegają górnemu limitowi i w wielu przypadkach przekraczają stawki czynszu, które są ściśle kontrolowane.

Teksty tygodnia

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie