piątek, 20 września, 2024

Wynajem mieszkań wzrósł do rekordowego poziomu

Czynsze w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowy poziom. Najemcy żądają za wynajem mieszkań zazwyczaj 1291 funtów miesięcznie poza Londynem i 2633 funty w stolicy. Jednak tempo wzrostu zwalnia zdaniem analityków.

Średnie czynsze w sektorze prywatnym wynajmu mieszkań i domów na Wyspach osiągnęły rekordowy poziom. Okazuje się, że roczny wzrost czynszów w takich popularnych lokalizacjach jak Reading i Coventry wyniósł prawie 20 proc.

Podrożał wynajem mieszkań

Z najnowszych danych opublikowanych przez Rightmove wynika, że średni czynsz poza Londynem w pierwszym kwartale 2024 roku wzrósł do rekordowego poziomu 1291 funtów miesięcznie.

Jest to aż 8,5-procentowa podwyżka w porównaniu do ubiegłego roku. A stopa wzrostu znacznie przewyższyła inflację.

Z kolei typowy czynsz w Londynie osiągnął nowy najwyższy poziom 2633 funtów. Jest to wzrost o 5,3 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Analitycy twierdzą jednak, że roczna dynamika czynszów w stolicy znacznie spowolniła od lata 2022 roku. Wtedy wynosiła aż 16,1 proc.

Duże różnice regionalne

Uśrednione liczby nie mówią jednak wiele o dużych regionalnych różnicach. Okazuje się, że w niektórych regionach Wielkiej Brytanii ceny wynajmu mieszkań i domów wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu ze średnią krajową.

Na szczycie listy najdroższych regionów nadal znajduje się Walton-on-Thames w Surrey. Z rocznym wzrostem czynszów na poziomie 34,6 proc. Natomiast w Coventry i Reading wskaźnik ten wyniósł 19,5 proc. i 19,1 proc.

Wysoki wzrost czynszów od 17 do 19 proc. odnotowano także w Bootle w Merseyside, Hertford w Hertfordshire, Southampton, Watford w Hertfordshire i Paisley w Renfrewshire.

Analitycy twierdzą jednak, że ogólne tempo wzrostu czynszów spowalnia. Dzieje się tak za sprawą samych możliwości finansowych najemców, które słabną. Coraz więcej landlordów musiało obniżyć czynsz, aby móc znaleźć chętnych na wynajem.

Podwyżka czynszów wynika z podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie – kosztów związanych z kredytami hipotecznymi. Te koszty właśnie landlordzi próbują przenieść na najemców.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?