Wyzysk imigrantów rekrutowanych do sektora opieki w UK

Obecnie w Wielkiej Brytanii prowadzone jest szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie współczesnego niewolnictwa. Konkretnie chodzi o wyzysk imigrantów, którzy są rekrutowani z zagranicy do sektora opieki przez nielegalne agencje.

Śledczy z jednostki sponsorowanej przez Home Office i zajmującej się nadużyciami na rynku pracy – Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA) – prowadzą obecnie ponad 30 dochodzeń w sprawie nielegalnych agencji opieki.

Wyzysk imigrantów rekrutowanych do sektora opieki

Martin Plimmer z GLAA powiedział, że jego organizacja prowadząca szeroko zakrojone śledztwo w sprawie wielu przypadków współczesnego niewolnictwa w sektorze opieki nadal „nie zna pełnego zakresu problemu”.

– Sektor opieki jest obecnie naszym priorytetem numer jeden. To sektor biznesowy, ponieważ zajmujemy się wyzyskiem pracowników, z którego dociera do nas najwięcej informacji. Branża opieki jest dla nas, jako organizacji, zdecydowanie sprawą numer jeden – powiedział Plimmer.

GLAA poinformowało, że przestępcy od dwóch lat wykorzystują system wizowy dla pracowników służby zdrowia i opieki. Wcześniej, zanim wprowadzono nową politykę imigracyjną, działalność przestępców nie była zakrojona na tak szeroką skalę.

– Dwa lata temu sektor opieki w ogóle nie znajdował się w obszarze naszego zainteresowania – przyznał Plimmer.

Podkreślił jednocześnie, że liczba przypadków wyzysku wzrosła od lutego 2022 roku. Kiedy to rząd dodał pracowników opieki do krajowej listy zawodów deficytowych, w których brakuje pracowników. W ten sposób umożliwił rekrutację osób z zagranicy na konkretnych zasadach.

Obecnie dwie wizy na pięć trafiają do pracowników sektora opieki. Niestety w całym kraju są firmy, których jedynym celem jest wykorzystywanie pracowników, którzy chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii.

– Jedynym celem tych przestępców jest wykorzystanie ludzi. Prowadzą oni firmy po znacznie obniżonych kosztach, ponieważ nie płacą ludziom tyle, ile powinni. Pobierają też od nich nadmierne opłaty – powiedział Plimmer.

Nielegalne agencje opieki

Jedna z imigrantek, która szukała pracy w sektorze opieki na Wyspach, padła ofiarą przestępców. Kobieta zaczęła szukać pracy w Wielkiej Brytanii, aby pomóc choremu mężowi i nastoletniemu synowi.

Znalazła w internecie ogłoszenie o pracę w agencji opieki w północnej Anglii i rozmawiała na Zoomie z dyrektorem firmy. Następnie agencja kazała jej przelać 4000 funtów. Kobieta nie wiedziała jednak, że pobieranie opłaty przez osoby rekrutujące jest w UK nielegalne.

Po przelaniu pieniędzy kobieta otrzymała zaświadczenie o sponsoringu przedstawiające jej ofertę pracy w charakterze opiekunki, co rzekomo umożliwiło jej otrzymanie wizy dla pracownika służby zdrowia i opieki.

Kobieta powiedziała, że wykorzystała wszystkie swoje oszczędności i pożyczyła pieniądze od swojej siostry i przyjaciółki. Następnie w lipcu trafiła do Wielkiej Brytanii i spotkała się z rekruterem, który powiedział jej, że nie ma pracy. Dostała zakwaterowanie we wspólnym domu i niewielki dodatek na wyżywienie, ale „ani jednego dnia” nie przepracowała w obiecanej pracy za wynagrodzenie, które jej wcześniej oferowano.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk Będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Pobierającym Universal Credit grozi utrata zasiłku

Jeśli mieszkasz w tym hrabstwie, możesz dostać 185 funtów

Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%

Irlandzkie linie lotnicze wdały się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

 

Teksty tygodnia

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie