Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca wchodzą w życie zmiany w polityce imigracyjnej i rekrutacji pracowników z zagranicy. Podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów o wysokich kwalifikacjach jako jeden z wymogów uzyskania wizy.

We wtorek zaczną obowiązywać zmiany w brytyjskim Programie dla Pracowników Wykwalifikowanych (UK Skilled Worker Program). Są one częścią większej strategii rządu mającej na celu usprawnienie działania systemu imigracyjnego.

- Advertisement -

Wyższy próg zarobków dla imigrantów

Zmiany w nowej polityce imigracyjnej odczuje między innymi część pracowników służby zdrowia i sektora opieki. Zgodnie z nią podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów o wysokich kwalifikacjach, a także same wymogi dotyczące kwalifikacji. Zakończy się również rekrutacja pracowników zagranicznych na niektóre stanowiska w sektorze opieki.

Ogólny próg płacowy jako wymóg do otrzymania wizy dla wykwalifikowanych pracowników (Skilled Worker) z zagranicy wzrośnie z 38 700 funtów do 41 700 funtów. Natomiast wymagany poziom kwalifikacji podwyższy się do poziomu studiów podyplomowych.

Należy pamiętać, że wiza dla wykwalifikowanych pracowników to główna kategoria wiz dla osób przyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii. Wiza dla pracowników służby zdrowia i opieki to specjalna ścieżka lub kategoria w ramach wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Stworzono ją specjalnie dla osób pracujących w służbie zdrowia i opiece społecznej.

Zmiany w polityce imigracyjnej dla pracowników służby zdrowia
Zmiany w polityce imigracyjnej dla pracowników służby zdrowia / fot. Getty Images

Kogo dotyczy zmiana?

Co istotne – w przypadku wymogu wizowego dla większości pracowników służby zdrowia i opieki, których wynagrodzenie ustala się na podstawie krajowej skali płac, próg zarobków pozostaje niezmieniony. Wynosi on 25 000 funtów lub stawkę obowiązującą na danym stanowisku, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Przepis ten dotyczy jednak osób, które korzystały już ze ścieżki dla wykwalifikowanych pracowników (do której należą określone zawody pracowników służby zdrowia i opieki). Lub których wniosek o wizę był rozpatrywany przed 22 lipca 2025 roku.

Zaleca się, aby sprawdzić przepisy dotyczące swojego stanowiska, aby dowiedzieć się, jakie przepisy wizowe mają do nas zastosowanie.

Usunięto część stanowisk kwalifikujących się do wiz

Pięć stanowisk obecnie kwalifikujących się do wizy dla pracowników służby zdrowia i opieki zostało usuniętych. Taką decyzję podjęto dlatego, że nie spełniają one progu umiejętności. A także nie znajdują się na liście stanowisk, których Wielka Brytania pilnie potrzebuje w perspektywie długoterminowej i krótkoterminowej.

Poniższe stanowiska nie będą już kwalifikować się do sponsorowania wizowego:
– kierownicy placówek opieki zdrowotnej
– technicy medyczni i dentystyczni
– zawody medyczne (gdzie indziej niesklasyfikowane)
– personel pogotowia ratunkowego (z wyłączeniem ratowników medycznych)
– pielęgniarki stomatologiczne.

Dodatkowo, rząd zamknie ścieżkę wizową dla pracowników opieki społecznej w rekrutacji zagranicznej dla nowych kandydatów.

Teksty tygodnia

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie