Za Brexitem głosowali ludzie „o niższym ilorazie inteligencji”? To badanie zaskakuje

Rezultaty badania przeprowadzonego na jednym z brytyjskich uniwersytetów nie należą do politycznie poprawnych. Wynika z nich, że za Brexitem głosowali ludzie o przeciętnie niższym ilorazie inteligencji. Jak zatem zdolności poznawcze wpłynęły na dokonany przez Brytyjczyków wybór?

Kto głosował za Brexitem?

Najnowsze badania wykazały, że zdolności poznawcze są ściśle skorelowane z tym, jak Brytyjczycy zdecydowali się zagłosować w referendum ws. Brexitu. Chodzi tu m.in. o pamięć, werbalną płynność, swobodne rozumowanie i rozumowanie numeryczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Bath wykazali, że ludzie o „wyższym ilorazie inteligencji” częściej opowiadali się za pozostaniem UK w UE. Spośród osób o najsłabszych zdolnościach poznawczych, przeciwko Brexitowi głosowało tylko 40 proc. z nich. Z kolei w grupie osób dysponujących najlepiej rozwiniętymi zdolnościami poznawczymi takich osób było aż 73 proc.

W badaniu „Understanding Society” na Uniwersytecie w Bath wzięła udział reprezentatywna dla kraju próba 6366 osób. Warto też dodać, że wybrane osoby pozostawały w związkach – w liczbie 3183. Naukowcy pokazali, że partner o wysokich zdolnościach poznawczych zwiększał prawdopodobieństwo zagłosowania przez parę za pozostaniem w UK. Osoba w parze o wyższych zdolnościach poznawczych częściej głosowała przeciwko Brexitowi.

Dezinformacja spowodowała, że ludzie zagłosowali za Brexitem?

Naukowcy coraz częściej wskazują, że to właśnie fake newsy i dezinformacja spowodowały, że ludzie zagłosowali za Brexitem. – To badanie tylko uzupełnia istniejące już dowody akademickie. Fakt jest bowiem taki, że słabe zdolności poznawcze zwiększają podatność ludzi na dezinformację – zaznacza główny autor badania dr Chris Dawson. I precyzuje, że niektóre informacje, którymi opinię publiczną karmili zwolennicy Brexitu, były „wzajemnie sprzeczne, fałszywe i często oszukańcze”. – Osobom o słabszych zdolnościach poznawczych i umiejętnościach analitycznego myślenia trudniej jest wykryć i zignorować tego typu informacje – dodaje Dawson.

Dawsonowi wtóruje też zresztą dr Paul Baker. Ten z kolei naukowiec mówi, że „słabo rozwinięte zdolności poznawcze mogą prowadzić do błędów w podejmowanych decyzjach”. – Wielu wyborców, którzy zagłosowali za wyjściem z UE, obecnie żałuje swojego wyboru. Jednocześnie badanie podkreśla, w jaki sposób nasilenie się dezinformacji oraz niezdolność obywateli do przeciwstawienia się tym błędnym informacjom podważają proces demokratyczny. A także w jaki sposób mogą one zostać wykorzystane do wpływania na wyniki głosowania – dodaje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Ceny czekoladowych jajek odstraszają

W tym roku Egg Hunt będzie droższe niż kiedykolwiek. Z wielu miejsc płyną informacje od zaniepokojonych konsumentów. Ceny czekoladowych jajek odstraszają. Jak drogie będą Święta Wielkanocne w tym roku?

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie