Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Oficerowie służb specjalnych ostrzegają, że rosyjskie i irańskie służby wywiadowcze wykorzystują brytyjskie dzieci do przeprowadzania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Wrogie państwa wyszukują młodych ludzi w internecie i próbują wykorzystać ich do działań przestępczych na terenie Wielkiej Brytanii, przekazał Scotland Yard.

- Advertisement -

– Mamy dzieci i dorosłych w środowiskach internetowych, gdzie łatwo mogą stać się celem. Są zwodzeni w celu wykonania zadania dla obcych państw. Rodzice i nauczyciele powinni być czujni, rozumieć ryzyko i rozmawiać. Zachęcamy też do zgłaszania swoich podejrzeń, to pomaga nam chronić obywateli – mówi podkomisarz Vicki Evans.

Z kolei komendant Dominic Murphy twierdzi, że jego ludzie aresztowali co najmniej jednego młodego człowieka w związku z atakami przeprowadzonymi przez służby wywiadowcze obcych państw. Od 2018 roku nastąpił pięciokrotny wzrost liczby incydentów wspieranych przez inne państwa. Służby przewidują, że nadal będziemy obserwować wzrost działań w tym obszarze.

Zagraniczne służby wywiadowcze organizują ataki na terenie UK

Rosnące zagrożenie wynika z „erozji międzynarodowego porządku opartego na zasadach” oraz „wielkiej międzynarodowej niestabilności”.

Służby wydały ostrzeżenie po tym, jak zatrzymano Dylana Earla, drobnego handlarza narkotyków z Leicestershire. Okazało się, że spiskował w celu podpalenia londyńskiego magazynu zawierającego sprzęt komunikacyjny przeznaczony dla Ukrainy.

Zagraniczni szpiedzy rekrutują młodych ludzi w internecie do przeprowadzania ataków w UK fot. Pixabay
Zagraniczni szpiedzy rekrutują młodych ludzi w internecie do przeprowadzania ataków w UK fot. Pixabay

Earl pracował dla Grupy Wagnera, jednostki najemników kontrolowanych przez Rosjan. Jakeem Rose, Ugnius Asmena i Nii Mensah (wszyscy w wieku między 20 a 23 lata) zostali skazani w zeszłym tygodniu za podpalenie jednostki, która wysyłała pomoc do Ukrainy.

Dylan Earl i Jake Reeves zorganizowali ten atak. Przyznali się do podpalenia na zlecenie zagranicznych szpiegów. Vicki Evans przekazała, że przez to obecnie jedna piąta sił antyterrorystycznych w Wielkiej Brytanii zaangażowana jest w walkę z takimi zagrożeniami.

Iran stanowi zagrożenie dla Wielkiej Brytanii

Służby wywiadowcze z Chin, Rosji i Iranu organizują większość ataków. W najbliższej przyszłości do sądów ma trafić wiele kolejnych spraw związanych z wrogimi działaniami innych państw.

– Liczba aresztowanych nadal rośnie i to w tempie, jakiego nikt z nas nie przewidział – mówi Dominic Murphy.

Funkcjonariusz już wcześniej ostrzegał, że obce państwa prowadzą szpiegostwo na skalę niespotykaną od czasów zimnej wojny. Jeszcze w październiku Ken McCallum, szef MI5, przekazał, że służby powstrzymały dwadzieścia spisków uknutych przez Iran na terenie Wielkiej Brytanii.

McCallum ostrzegł też przed „bezprecedensowym tempem i skalą” spisków, które mogą być „potencjalnie śmiertelne dla obywateli”. Iran był pierwszym zagranicznym mocarstwem, które trafiło na wyższy poziom programu rejestracji zagranicznych wpływów. Ten ma na celu ochronę Wielkiej Brytanii przed wrogimi działaniami zagranicznych wywiadów.

Teksty tygodnia

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie