Zbiorowy pozew wart 800 mln funtów wobec firm wodociągowych w UK

Sześć największych firm wodociągowych funkcjonujących w Wielkiej Brytanii stanie przed sądem. Powodem są zarzuty dotyczące nadmiernych opłat nakładanych na ich klientów oraz zaniżanie ilości zgłaszanych incydentów związanych z zanieczyszczeniem wód na Wyspie.

Roszczenia zostały wniesione przez profesor Carolyn Roberts, konsultantkę ds. środowiska i wody, a pierwszym przedsiębiorstwem wodociągowym, które stanie przed sądem będzie Severn Trent Water. W kilka miesięcy później podobne zarzuty zostaną postawione największym firmom tego sektora, a więc Thames Water, United Utilities, Anglian Water, Yorkshire Water i Northumbrian Water.

Wszystko wskazuje na to, że proces będzie trwał latami, ale stawką w tej walce jest 20 milionów osób, które zostały pokrzywdzone i będą mogły się kwalifikować się do odszkodowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że potencjalna kwota nie będzie duża i sięgnie około 40 funtów. Kompensata dla samych klientów będzie niewielka, ale firmy wodociągowe mogą zostać uderzone po kieszeni dość mocno, bo w grę wchodzi kwota aż 800 milionów funtów.

O co chodzi w tym procesie?

Profesor Roberts powiedziała, że „z przerażeniem” obserwowała rosnącą liczbę zrzutów surowych ścieków do mórz i rzek, co powodowało ich zanieczyszczenie. Co więcej, firmy wodociągowe nie informowały o takich praktykach, dzięki czemu unikały kar, które są nakładane przez Ofwat. Ludzie mieszkający w UK jej zdaniem mają prawo do czystych rzek i mórz oraz nie mogą być obciążani dodatkowymi kosztami wynikającymi z praktyk stosowanych przez firmy wodociągowe.

Stowarzyszenie branżowe reprezentujące przedsiębiorstwa wodociągowe w Wielkiej Brytanii Water UK utrzymuje, że oskarżenia wysnuwane w ramach tych roszczeń są „całkowicie bezpodstawne”. – Organ regulujący potwierdził, że ponad 99 proc. oczyszczalni spełnia odpowiednie wymogi. Jeśli firmy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, to rachunki klientów są już odpowiednio korygowane – komentował rzecznik Water UK.

Jak bronią się firmy wodociągowe?

Z kolei Rzecznik Severn Trent określił stawiane zarzuty „wysoce spekulatywnymi bez podstaw”, zapewniając, że wszelkie działania, które mają być zgłaszane do Agencji Środowiska, są kierowane do niej zgodnie z obowiązującym prawem.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie