piątek, 20 września, 2024

Zbiorowy pozew wart 800 mln funtów wobec firm wodociągowych w UK

Sześć największych firm wodociągowych funkcjonujących w Wielkiej Brytanii stanie przed sądem. Powodem są zarzuty dotyczące nadmiernych opłat nakładanych na ich klientów oraz zaniżanie ilości zgłaszanych incydentów związanych z zanieczyszczeniem wód na Wyspie.

Roszczenia zostały wniesione przez profesor Carolyn Roberts, konsultantkę ds. środowiska i wody, a pierwszym przedsiębiorstwem wodociągowym, które stanie przed sądem będzie Severn Trent Water. W kilka miesięcy później podobne zarzuty zostaną postawione największym firmom tego sektora, a więc Thames Water, United Utilities, Anglian Water, Yorkshire Water i Northumbrian Water.

Wszystko wskazuje na to, że proces będzie trwał latami, ale stawką w tej walce jest 20 milionów osób, które zostały pokrzywdzone i będą mogły się kwalifikować się do odszkodowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że potencjalna kwota nie będzie duża i sięgnie około 40 funtów. Kompensata dla samych klientów będzie niewielka, ale firmy wodociągowe mogą zostać uderzone po kieszeni dość mocno, bo w grę wchodzi kwota aż 800 milionów funtów.

O co chodzi w tym procesie?

Profesor Roberts powiedziała, że „z przerażeniem” obserwowała rosnącą liczbę zrzutów surowych ścieków do mórz i rzek, co powodowało ich zanieczyszczenie. Co więcej, firmy wodociągowe nie informowały o takich praktykach, dzięki czemu unikały kar, które są nakładane przez Ofwat. Ludzie mieszkający w UK jej zdaniem mają prawo do czystych rzek i mórz oraz nie mogą być obciążani dodatkowymi kosztami wynikającymi z praktyk stosowanych przez firmy wodociągowe.

Stowarzyszenie branżowe reprezentujące przedsiębiorstwa wodociągowe w Wielkiej Brytanii Water UK utrzymuje, że oskarżenia wysnuwane w ramach tych roszczeń są „całkowicie bezpodstawne”. – Organ regulujący potwierdził, że ponad 99 proc. oczyszczalni spełnia odpowiednie wymogi. Jeśli firmy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, to rachunki klientów są już odpowiednio korygowane – komentował rzecznik Water UK.

Jak bronią się firmy wodociągowe?

Z kolei Rzecznik Severn Trent określił stawiane zarzuty „wysoce spekulatywnymi bez podstaw”, zapewniając, że wszelkie działania, które mają być zgłaszane do Agencji Środowiska, są kierowane do niej zgodnie z obowiązującym prawem.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?