Od przyszłego roku w życie wejdą poważne zmiany w przepisach dotyczących bagażu podręcznego i sposobie wjazdu mieszkańców UK do krajów Europy i krajów należących do UE. Co zmieni się w zasadach podróżowania z Wielkiej Brytanii w 2024?
Uruchomienie nowego systemu Entry/Exit System (EES) dla osób podróżujących do UE, zmiany dotyczące funkcjonowania elektronicznych bramek na lotniskach, a także zwiększenie limitu płynów, który będzie można wnieść na pokład w bagażu podręcznym — to tylko kilka zmian, które czekają podróżnych z UK w roku 2024.
W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać, planując podróż lotniczą w przyszłym roku.
PRZEWÓZ PŁYNÓW W BAGAŻU PODRĘCZNYM
Pasażerowie samolotów w Wielkiej Brytanii wkrótce będą mogli zabrać na pokład w bagażu podręcznym aż do dwóch litrów płynów. W grudniu 2022 roku rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział zmiany w tym zakresie, ale wejdą one w życie dopiero w zbliżającym się roku 2024. I to nie od razu, zaznaczmy wyraźnie na samym początku!
Minister transportu Mark Harper na czerwiec 2024 ustalił ostateczny termin na zainstalowanie lub modernizację na lotniskach zaawansowanych skanerów. Niektóre porty lotnicze wprowadziły już tę technologię, a inne już teraz zgłaszają, że nie uda im się dotrzymać rządowego terminu. Pośród nich są główne porty lotnicze, w tym Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester, jak podaje „The Telegraph”.
Przypomnijmy, od 2006 roku pasażerowie byli skrępowani przepisami, które ograniczały przewożenie bagażu podręcznym butelki z płynem o pojemności 100 ml.
WIEK DZIECI UPRAWNIAJĄCY DO KORZYSTANIA Z E-GATES
Od lipca tego roku dzieci już od 10. roku życia mogą korzystać z lotniskowych e-bramek. Do tej pory minimalny wiek wynosił 12 lat. Obecnie, elektroniczne bramki pozwalające na sprawniejszą odprawę są zainstalowane na 13 lotniskach w Wielkiej Brytanii – Heathrow, Gatwick, Stansted, London City, Luton, Birmingham, Bristol, Cardiff, East Midlands, Edynburg, Glasgow, Manchester i Newcastle.
KONTROLE PASZPORTOWE PO BREXICIE
Zgodnie z przepisami obowiązującymi po wyjściu UK ze struktur unijnych, brytyjskie paszporty muszą być aktualne w czasie odbywania podróży. Oznacza to, że dokument ten musi mieć mniej niż 10 lat w dniu podróży oraz być ważny przynajmniej przez trzy miesiące w dniu planowanego powrotu.
Chociaż wymagania te obowiązują już od jakiegoś czasu, niektórzy pasażerowie nadal o nich nie pamiętają. Warto również w tym miejscu przypomnieć, że w ramach kontroli paszport może zostać uznany za nieważny ze względu na jego stan. Warto zwrócić uwagę przed planowaniem wyjazdu, czy dokument nie jest zniszczony.
SYSTEM ENTRY/EXIT (EES)
Nowy system ma zostać wprowadzony jesienią 2024. Będzie obejmował wszystkich obywateli spoza UE podróżujących do krajów UE (w ramach strefy Schengen). W ramach EES rejestrowane będą dane personalne podróżnego (imię i nazwisko, dane paszportowe, dane dotyczące podróży, a także dane biometryczne). Paradoksalnie, wprowadzenie go tłumaczono oszczędnością czasu, ale z pewnością cały proces wydłuży pobyt na lotnisku.
Dodajmy, iż po uruchomieniu EES, być może już w 2025 w życie wejdzie elektroniczny system wizowy ETIAS, w ramach którego większość obywateli spoza UE za wjazd do Wspólnoty płacić będzie 7 euro.
PODATKI TURYSTYCZNE
Niektóre z popularnych destynacji turystycznych wprowadzą dodatkowe opłaty dla przyjezdnych. W przyszłym roku zrobi tak choćby Wenecja. Od osób przyjeżdżających do tego miasta pobierana będzie opłata za wstęp w wysokości 5 euro.
Podobne opłaty już obowiązują lub będą wkrótce obowiązywały w wielu miejscach na świecie, w tym także w niektórych miastach w Europie. Więcej o tym pisaliśmy w osobnym artykule: Podatek turystyczny UE może uderzyć Brytyjczyków po kieszeni. Wyspiarze przestaną masowo latać do Hiszpanii na wakacje?.