piątek, 20 września, 2024

Zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznym znowu opóźnione?

Największe lotniska w Wielkiej Brytanii nie są gotowe na zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznym. Rząd ogłosił właśnie, że wydłuży portom lotniczym termin na instalację zaawansowanych skanerów o kolejnych 12 miesięcy. To zła wiadomość dla pasażerów, którzy długo czekają na zniesienie tej uciążliwości.

Zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznym – czy pasażerowie się go doczekają?

Limit 100 ml płynu w jednym opakowaniu, a także potrzeba umieszczania w oddzielnych pojemnikach opakowań z takimi płynami i urządzeń elektronicznych w trakcie kontroli bezpieczeństwa, to koszmar wielu podróżnych. Przez wymogi lotnisk, tworzą się ogromne kolejki, gdyż wypakowywanie rzeczy z toreb zajmuje czas i zawsze znajdzie się ktoś, kto nie przestrzega przepisów.  

Okazuje się, że przez te restrykcyjne wymogi i robiące się zatory przy stanowiskach kontroli bezpieczeństwa, w Wielkiej Brytanii na swoje loty spóźnia się aż 7 proc. pasażerów.

Nie tylko jest to utrudnienie, ale też narażanie na koszty. Brak możliwości zabrania napojów na drogę, oznacza że pasażerowie są zmuszeni do zakupu ich na lotniku, po przejściu kontroli. Kupują je więc znacznie drożej. 

Remedium na to miało być zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznymi zastosowanie nowoczesnych skanerów, które są w stanie wychwycić groźne substancje w bagażu bez potrzeby wyjmowania wszystkiego. Skanery C3, wykonujące obrazy 3D toreb podróżnych w wysokiej rozdzielczości, pozwalają funkcjonariuszom skupić się na potencjalnych zagrożeniach, a przepuszczać bez przeszkód takie artykuły jak woda, szampon czy perfumy.

Duże lotniska potrzebują więcej czasu na wprowadzenie nowych technologii

Jednym z pierwszych lotnisk w UK, które zainstalowało skanery C3, było London City Airport. Ale, jak się okazuje, większe porty lotnicze potrzebują na wprowadzenie nowych technologii znacznie więcej czasu. Początkowo rząd ustalił termin instalacji skanerów na grudzień 2022 r. Ale gdy ten okazał się niewykonalny, przesunięto go na 1 czerwca 2024 r. Jednak, jak się właśnie okazuje, i ten termin nie jest dla wielu dużych portów lotniczych wystarczający. BBC podaje, że z instalacją nowych technologii nadal nie poradziły sobie m.in. lotniska w Londynie – Gatwick i Heathrow, czy też lotnisko w Manchesterze. Powodem za tym stojącym są m.in. opóźnienia w łańcuchu dostaw i trudności z instalacją skanerów, które są bardzo ciężkie.

Ministerstwo Transportu nie zdradza, które lotniska mają już skanery

Z powodów bezpieczeństwa, Ministerstwo Transportu nie podaje na razie szczegółów dotyczących instalacji skanerów na poszczególnych lotniskach. Wiadomo jest, że od czerwca około połowa pasażerów wylatujących z lotnisk w Wielkiej Brytanii będzie miała skanowane bagaże już przez nowe skanery. Ale na razie wszystkim podróżnym zalecane jest pakowanie się „po staremu” i przestrzeganie dotychczasowych zasad odnośnie bagażu podręcznego. – Te najnowocześniejsze skanery sprawią, że podróż samolotem stanie się bezpieczniejsza i łatwiejsza dla pasażerów. I jeszcze bardziej zwiększy ich bezpieczeństwo. Wielka Brytania jest liderem na świecie we wdrażaniu tej technologii. Choć ważne jest też, abyśmy dali tym portom lotniczym, które jeszcze nie dotrzymały terminu, drugą szansę na wykonanie zadania – tłumaczy Minister transportu Mark Harper.

Kraków będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, które zniesie limit 100 ml

Na początku 2024 roku przedstawiciele krakowskiego lotniska Balice zapowiedzieli zakup skanerów CT. Tym samym lotnisko wyeliminuje limit 100 ml na płyny w bagażu podręcznym. Lotnisko im. Jana Pawła II jeszcze w tym roku ma otrzymać aż osiem tego typu skanerów.

Limit płynów w bagażu podręcznym 2024

Limit na przewóz płynów w bagażu podręcznym wprowadzono w 2006 roku. Wprowadzenie go miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa lotów i zapobieganie terroryzmowi. Chodziło o utrudnienie przemycania na pokład samolotu płynów wybuchowych, które mogłyby zostać użyte do stworzenia bomby. Limit nadal obowiązuje na większości lotnisk i jest skrupulatnie sprawdzany, co prowadzi do opóźnień i kolejek. Okazuje się bowiem, że pomimo tylu lat obowiązywania limitu, nadal wielu pasażerów posiada w bagażu podręcznym większe opakowania z płynami.

Jak się przygotować do podróży z limitem 100 ml?

Konieczność posiadania płynów w maksymalnie 100 ml opakowaniach jest dużym utrudnieniem dla pasażerów. Aby uniknąć opóźnień lub konieczności wyrzucania rzeczy na lotnisku trzeba odpowiednio się spakować. Szczególnie dotyczy to pasażerów lecącychtylko z bagażem podręcznym.

  • Kosmetyki w płynie należy przelać do małych pojemników lub zabrać ich wersje podróżne, których opakowania są mniejsze niż 100 ml.
  • Niektóre produkty, np. kremy i balsamy, które są dostępne tylko w dużych opakowaniach, należy przelać.
  • Wszystkie płynne rzeczy zapakować osobno do woreczka, który będzie można łatwo wyjąć z torby.
  • Limit dotyczy opakowania a nie jego zawartości – jeśli wieziemy 100 ml płynu w butelce 200 ml, zostanie on wyrzucony
  • Wodę i napoje na drogę, można kupić dopiero po przejściu kontroli bezpieczeństwa, na lotnisku.
  • Leki w opakowaniach większych niż 100 ml – większość lotnisk akceptuje leki niezbędne na czas podróży.
  • Mleko dla niemowląt – również można zabrać w ilości większej niż 100 ml na większości lotnisk.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?