piątek, 20 września, 2024

Życie w Londynie jest coraz cięższe. Ale ludzie nie chcą wyjeżdżać

Najnowsze badania pokazują, że londyńczykom coraz ciężej żyje się nad Tamizą. Problemem są przede wszystkim bardzo wysokie, nieporównywalne z żadnym innym miejscem w UK koszty życia w stolicy. Jednak większości niezadowolonych niedogodności wcale nie zachęcają do opuszczenia Londynu.

W Londynie żyje się coraz ciężej

To, że w Londynie żyje się coraz ciężej, pokazują kolejne badania robione zarówno odnoście kosztów życia, jak i innych niedogodności, takich jak choćby rosnąca przestępczość. W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez YouGov i Instytut Mile End działający przy Uniwersytecie Queen Mary of London mieszkańcy stolicy w aż 65 proc. przyznali, że w ostatnim czasie w Londynie uległy pogorszeniu warunki mieszkaniowe. A w 67 proc., że pogorszyły się usługi publiczne, w tym ciężej jest się dostać do lekarza NHS. Kolejne 58 proc. z 1100 ankietowanych stwierdziło, że w stolicy coraz większym problemem jest przestępczość. Wreszcie aż 50 proc. zaznaczyło, że „niezbyt” lub „wcale” nie ufa policji.

Generalnie mieszkańcom z Londynem kojarzy się przede wszystkim słowo „drogi”. Tak o stolicy myśli aż 60 proc. ankietowanych. Poza tym 33 proc. badanych uznaje miasto za „zatłoczone”. Ale jest też światełko w tunelu. Aż 38 proc. mieszkańcom stolicy Londyn kojarzy się ze słowem „różnorodny”.

Za co lubimy Londyn?

Okazuje się jednak, że pomimo rosnących kosztów życia i typowych dla dużych miast problemów związanych czy to z przestępczością, czy też z ogromnym ruchem ulicznym, większość londyńczyków wcale nie myśli o tym, żeby opuszczać stolicę. Taką opcję rozważa zaledwie co czwarty badany. Natomiast 60 proc. ankietowanych nie planuje opuszczać Londynu w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Londyńczycy cenią sobie mimo wszystko, że stolica oferuje im szeroki wachlarz różnorodnych zajęć i atrakcji. Poza tym mieszkańcy Londynu całkiem chwalą sobie organizację transportu publicznego w mieście. Dość powiedzieć, że 57 proc. ankietowanych wskazało, że jakość komunikacji miejskiej w ostatnim czasie albo nie zmieniła się na gorsze, albo nawet się poprawiła.

„Pracuję tu już 20 lat. I obawiam się, że gdziekolwiek indziej będę się nudzić” – napisała w mediach jedna z mieszkanek Londynu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?