Życie w Londynie jest coraz cięższe. Ale ludzie nie chcą wyjeżdżać

Najnowsze badania pokazują, że londyńczykom coraz ciężej żyje się nad Tamizą. Problemem są przede wszystkim bardzo wysokie, nieporównywalne z żadnym innym miejscem w UK koszty życia w stolicy. Jednak większości niezadowolonych niedogodności wcale nie zachęcają do opuszczenia Londynu.

W Londynie żyje się coraz ciężej

To, że w Londynie żyje się coraz ciężej, pokazują kolejne badania robione zarówno odnoście kosztów życia, jak i innych niedogodności, takich jak choćby rosnąca przestępczość. W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez YouGov i Instytut Mile End działający przy Uniwersytecie Queen Mary of London mieszkańcy stolicy w aż 65 proc. przyznali, że w ostatnim czasie w Londynie uległy pogorszeniu warunki mieszkaniowe. A w 67 proc., że pogorszyły się usługi publiczne, w tym ciężej jest się dostać do lekarza NHS. Kolejne 58 proc. z 1100 ankietowanych stwierdziło, że w stolicy coraz większym problemem jest przestępczość. Wreszcie aż 50 proc. zaznaczyło, że „niezbyt” lub „wcale” nie ufa policji.

- Advertisement -

Generalnie mieszkańcom z Londynem kojarzy się przede wszystkim słowo „drogi”. Tak o stolicy myśli aż 60 proc. ankietowanych. Poza tym 33 proc. badanych uznaje miasto za „zatłoczone”. Ale jest też światełko w tunelu. Aż 38 proc. mieszkańcom stolicy Londyn kojarzy się ze słowem „różnorodny”.

Za co lubimy Londyn?

Okazuje się jednak, że pomimo rosnących kosztów życia i typowych dla dużych miast problemów związanych czy to z przestępczością, czy też z ogromnym ruchem ulicznym, większość londyńczyków wcale nie myśli o tym, żeby opuszczać stolicę. Taką opcję rozważa zaledwie co czwarty badany. Natomiast 60 proc. ankietowanych nie planuje opuszczać Londynu w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Londyńczycy cenią sobie mimo wszystko, że stolica oferuje im szeroki wachlarz różnorodnych zajęć i atrakcji. Poza tym mieszkańcy Londynu całkiem chwalą sobie organizację transportu publicznego w mieście. Dość powiedzieć, że 57 proc. ankietowanych wskazało, że jakość komunikacji miejskiej w ostatnim czasie albo nie zmieniła się na gorsze, albo nawet się poprawiła.

„Pracuję tu już 20 lat. I obawiam się, że gdziekolwiek indziej będę się nudzić” – napisała w mediach jedna z mieszkanek Londynu.

Teksty tygodnia

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Przyszłość zapukała do HMRC. Wirtualne konto podatnika i 7000 nowych pracowników zatrudnionych do ścigania płatników

Czy nadchodzi cyfrowa rewolucja w brytyjskim systemie podatkowym? A może raczej gruntowna modernizacja, która odmieni sposób, w jaki miliony obywateli kontaktują się z urzędem skarbowym?

Zasiłek w trakcie diagnozy – komu przysługuje?

Wielu rodziców w Wielkiej Brytanii nie zdaje sobie sprawy, że świadczenia z tytułu niepełnosprawności dziecka można otrzymać jeszcze przed postawieniem formalnej diagnozy.

Rodzice mogą otrzymać nawet 200 funtów na mundurki szkolne. Trzeba działać szybko

Trwają wakacje, ale już wkrótce rodzice i dzieci będą musieli zadbać o szkolne mundurki, artykuły papiernicze i ogólne przygotowanie do nowego roku szkolnego. Dofinansowanie na mundurki może znacząco odciążyć domowy budżet i pomóc rodzinom poradzić sobie z rosnącymi kosztami wyprawki.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie