Obywatelka UE jest zrozpaczona. Straciła pracę w UK przez nowe przepisy imigracyjne po Brexicie

Nie ma tygodnia, żeby media brytyjskie nie przytaczały kolejnych historii imigrantów z krajów UE, którym grozi de facto wydalenie z UK z uwagi na brak odpowiednich dokumentów. Wielu z nich piastuje wysokie stanowiska, a do EU Settlement Scheme nie przystąpiło z uwagi na zawirowania życiowe i wyjazdy zagraniczne w czasie pandemii Covid-19.

Miłość do UK, mąż na Wyspach i dobra praca mogą nie wystarczyć

– Szczerze mówiąc, jestem zrozpaczona. Od dziecka jestem zakochana w Wielkiej Brytanii i dlatego tu przyjechałam. Ta sytuacja wydaje się niebezpieczna. Ale też głupia, ponieważ chcę pracować, aby wnieść coś dla tego społeczeństwa. Chcę pracować. Chcę być autonomiczna. Nie chcę ubiegać się o świadczenia. Ale oni mi na to nie pozwalają – poskarżyła się na łamach „The Guardian” zdruzgotana Francuzka, która z uwagi na brak odpowiednich dokumentów straciła właśnie dobrą posadę w Shropshire.

- Advertisement -

Prawo do pracy imigrantów z UE po Brexicie

A jak do tego doszło, że kobieta, która przez lata mieszkała w UK i która przynajmniej teoretycznie powinna mieć pełne prawo do pozostania na Wyspach, po Brexicie je straciła? Tutaj sprawa ociera się o indywidualne uwarunkowania, w wyniku których kobieta nie postarała się na czas o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Sophie, która wyszła za Brytyjczyka, mieszkała i pracowała w UK przez wymagane pięć lat. Ale w 2020 r., czyli już w czasie pandemii Covid-19, kobieta zmuszona była wrócić na 18 miesięcy do Francji z uwagi na trudną sytuację rodzinną.

Gdy Sophie wróciła na Wyspy na początku 2022 r., od razu złożyła wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Zgodnie z procedurą przyjmowania wniosków do EUSS po terminie. Francuzka była przy tym pewna, że miała „uzasadnione podstawy” do tego, by o specjalny status wnioskować już po oficjalnym zakończeniu naboru wniosków o settled status. Niestety jednak wniosek kobiety przepadł z uwagi na niedostateczne udowodnienie, że przebywała ona w UK na pięć lat przed wyjściem UK z UE.

Utrata pracy przez brak dokumentów

Pomimo złożenia późnego wniosku do programu EU Settlement Scheme, kobieta zachowała początkowo prawo do pracy w UK. Dzięki cyfrowemu numerowi identyfikacyjnemu (share code) wydanemu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Francuzka dostała pracę w firmie logistycznej. – Tak naprawdę nigdy nie było żadnego problemu. Po prostu cierpliwie czekałam na odpowiedź. Korzystając z kodu, mój pracodawca sprawdził prawo do pracy i bardzo szybko otrzymał wynik pozytywny. Ale kod był ważny tylko przez sześć miesięcy. Został odnowiony w lipcu. Natomiast na początku grudnia 2023 r. okazało się, że nie mam prawa do pracy – opowiedziała Francuzka w mediach. I dodała, że z uwagi na grożące pracodawcom kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów w wysokości 20 000 funtów, została natychmiast zwolniona.

Francuzka odwołała się od decyzji Home Office po odmowie przyznania jej statusu osoby osiedlonej. Kobieta czeka na ponowne rozpatrzenie swojej sprawy, ale w międzyczasie nie może pracować.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie