piątek, 20 września, 2024

Rishi Sunak popiera podwyżki wynagrodzeń w UK. Ale pod jednym warunkiem

Rishi Sunak zgodził się w połowie lipca na podwyżki płac w sektorze publicznym na poziomie średnio 6,5 proc. Ale swoje podejście do podnoszenia pensji premier wyłożył właśnie w wywiadzie dla ITV News, a tu jego zdanie oburzyło już wielu Wyspiarzy.

Podwyżki tak, ale w nagrodę za większą produktywność

Premier Rishi Sunak udzielił wywiadu dla ITV News, w którym zaznaczył, że rząd nie powinien interweniować w rozmowy płacowe między firmami a pracownikami, nawet jeśli są zrzeszeni w związkach zawodowych. Premier dodał jednak, że „zasadniczo [w Wielkiej Brytanii] potrzebne są podwyżki płac, które okażą się trwałe”, czyli „podwyżki, które będą nagrodą za wzrost wydajności”. – To jest po prostu zwyczajna sprawa. Tego właśnie oczekiwaliby ludzie, że w miarę jak poprawiamy naszą produktywność, płace mogą bardziej rosnąć – chcę to zobaczyć, chcę, aby ludzie otrzymywali wyższe wynagrodzenia, ale to oznacza, że musimy mieć rozwijającą się gospodarkę, w której rośnie produktywność – doprecyzował.

A powyższymi słowami Rishi Sunak wpisał się w linie przyjętą niedawno przez prezesa Banku Anglii, Andrew Bailey’a, który zasugerował, że podwyżki płac napędzają inflację. W końcu najnowsze dane the Office for National Statistics pokazały, że całkowite wynagrodzenia, włącznie z premiami, wzrosły o 8,2 proc. r/r w drugim kwartale tego roku. To więcej, niż oczekiwali analitycy, którzy wzrost ten szacowali na 7,3 proc.

Związki zawodowe nie mają wątpliwości – płace realne są obecnie niższe niż w 2008 roku

Związki zawodowe nie zgadzają się z podejściem do podwyżek płac Rishiego Sunaka i Andrew Bailey’a, twierdząc, że płace realne są obecnie niższe niż w 2008 roku. – Płace realne są dziś nadal warte mniej niż w 2008 r., po największym cięciu płac od 200 lat. Jednocześnie rośnie bezrobocie, a warunki pracy są niepewne – mówi sekretarz generalny Kongresu Związków Zawodowych (TUC) Paul Nowak.

Osobna analiza TUC pokazała, że podwyżki płac dla 10 proc. najlepiej zarabiających w Wielkiej Brytanii, w tym prezesów wielkich firm w City, znacząco przewyższyły podwyżki dla pozostałych pracowników w UK. I to właśnie one, według TUC, były głównym motorem wysokiej inflacji i podwyżek stóp procentowych.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Horrendalnie drogi wydruk kart pokładowych na lot z Ryanair. Brytyjka dostała białej gorączki

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?