Laburzyści nie panują nad finansami? W lipcu zadłużenie niebezpiecznie wzrosło

Dane the Office for National Statistics pokazują, że zadłużenie netto w sektorze publicznym wyniosło w lipcu 3,1 mld funtów. To 1,8 mld funtów więcej niż rok temu i najwięcej od pandemicznego lipca 2021 r.

Rząd Partii Pracy nie panuje nad zadłużeniem?

Najnowsze dane opublikowane przez the Office for National Statistics pokazują, że w zeszłym miesiącu rząd Partii Pracy pożyczył znacznie więcej niż oczekiwano. Było to 3,1 mld funtów netto, czyli dwukrotnie więcej niż przewidywali analitycy. Ci bowiem, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, lipcowe zadłużenie netto sektora publicznego (z wyłączeniem banków kontrolowanych przez państwo) szacowali na 1,5 mld funtów.

Co zatem stoi za tak dużym wzrostem zadłużenia w lipcu? Eksperci ONS wskazują na rosnące świadczenia socjalne i rosnące płace w sektorze publicznym. Dane ONS nie uwzględniają natomiast porozumień płacowych zawartych z pracownikami sektora publicznego przez nowy rząd Partii Pracy. W tym przede wszystkim porozumienia z lekarzami-stażystami.

Ogółem, w ciągu czterech pierwszych miesięcy roku budżetowego 2024/25, rządy (konserwatystów i laburzystów) pożyczyły 51,4 mld funtów. To około 5 mld funtów więcej, niż prognozował the Office for Budget Responsibility.

Laburzyści skarżą się, że zły stan finansów państwa to wina torysów

Potrzebę dalszego zadłużania się laburzyści zrzucają na poprzednią ekipę. Kanclerz skarbu Rachel Reeves krytyczny raport dotyczący zastanych finansów opublikowała już kilka tygodni po objęciu władzy. Z dokonanego przeglądu wynikało, że Wielką Brytanię czeka w tym roku przekroczenie budżetu o 22 mld funtów w stosunku do planów poczynionych przez torysów.

– Dzisiejsze liczby są kolejnym dowodem na żałosne dziedzictwo pozostawione nam przez poprzedni rząd. 22 mld funtów czarnej dziury w finansach publicznych na ten rok, dekada stagnacji gospodarczej i dług publiczny na najwyższym poziomie od lat 60. Przy czym pieniądze podatników są marnowane na spłatę odsetek od długu, a nie na nasze usługi publiczne – w takich słowach doniesienia dotyczące finansów publicznych podsumował główny Sekretarz ds. Skarbu Darren Jones.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie